Skip to main content

Twitter, işten çıkarılan çalışanlara ödeme yapmadığı ve işten çıkarmalarda yaşlı çalışanları hedef aldığı gerekçesiyle dava edildi.

Twitter bu ay ikinci davayla sarsıldı. Şirket Elon Musk’ın satın alımından sonra işten çıkarılan çalışanların kıdem tazminatını ödemediği ve işten çıkarmalarda yaşlı çalışanları hedef aldığı gerekçesiyle dava edildi.

Eski bir Twitter çalışanı olan Courney McMillian tarafından geçen hafta Kaliforniya Federal Mahkemesinde Twitter’ın eski çalışanlarına 500 milyon dolardan fazla kıdem tazminatı borcu olduğu iddiasıyla açılan davadan sonra Twitter, yeni bir davayla daha karşı karşıya.

Twitter’da çalışan eski kıdemli mühendis Chris Woodfield tarafından Delaware Federal Mahkemesinde açılan davada, şirketin işten çıkarmalar için yaşlı çalışanları hedef aldığı iddia edildi. Twitter’ın sözleşmeyi ihlal etmek ve dolandırıcılıkla suçlandığı davada, Woodfield ayrıca, Twitter’ın kendisini “yaşlı bir çalışan” olduğu için işten çıkarılmak üzere hedef aldığını iddia ediyor.

Woodfield, şirketin çalışanlarına işten çıkarılmaları halinde iki aylık maaşlarını ve diğer ödemeleri alacaklarını vadettiğini, ancak kendisinin ve diğer çalışanların ödeme almadığını söyledi.

Musk’ın geçen Ekim ayında satın almasının ardından maliyetleri düşürmek için işgücünün yarısından fazlasını işten çıkaran Twitter ayrıca, çeşitli ayrı davalarda engelli kadınları ve çalışanları orantısız bir şekilde işten çıkarmak, işten çıkarmaları önceden bildirmemek ve geri kalan çalışanlarına vadedilen ikramiyeleri ödememekle suçlanıyor. Ancak Twitter, bu iddiaları yalanlıyor.

Kaynak: Twitter again sued over severance pay, bias during layoffs – The Economic Times