Skip to main content

Twitter nihayet yeni API erişim ücretlerini açıkladı. API erişimi için cretsiz, temel ve kurumsal olmak üzere üç seçenek sunuluyor. Today we are launching our new Twitter API access tiers! We’re…

Twitter nihayet yeni API erişim ücretlerini açıkladı. API erişimi için cretsiz, temel ve kurumsal olmak üzere üç seçenek sunuluyor.

Ücretsiz seçenek sadece düzenli içerik paylaşımı yapan botlar için tasarlanmış, temel paket için 100 dolar ödemek gerekiyor. Kurumsal paket ise oldukça maliyetli.

Twitter, önümüzdeki 30 gün içinde şirketin Standard, Essential, Elevated ve Premium dahil olmak üzere eski erişim seçeneklerini kaldıracağını belirtti.

Twitter’ın yeni API politikasıyla para kazanmayı amaçlamış gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Ücretsiz paket, API erişiminde ayda yalnızca 1.500 tweet gönderimi ve “Twitter ile giriş imkânı” sağlıyor. Aylık 50000 tweet atma ve 10000 tweet okuma sunan temel paketin ücreti 100 dolar. Daha fazla veriye erişmek isteyen geliştiricilerin ise, kurumsal paket için aylık 42.000 dolar ödemeleri gerekecek.

Daha önce, 2020’de API 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle Twitter, Essential ve Elevated gibi geliştiricilere ayda 500.000 ilâ 2 milyon tweet’e erişim sağlayabilecek birden fazla erişim düzeyi sunuyordu. Artık bu kullanım kategorisine giren geliştiricilerin kurumsal plana abone olması gerekecek.

Kaynak: Twitter announces new API with only free, basic, and enterprise levels – TechCrunch