Skip to main content

Sosyal medya platformlarının Rusya kaynaklı manipülasyon çalışmalarıyla savaşı sürüyor.

Twitter, Rusya-Ukrayna Savaşı ile ilintili olarak paylaşılan ve Putin’in yanındayım anlamına gelen #IStandWithPutin hashtag’ini kullanan yüzden fazla hesabı engellediğini açıkladı. Bu hesapların “manipülasyon ve spam politikalarına” uymadığını açıklayan Twitter, bahsi geçen hesapların organik olmayan bir şekilde diğer hesaplara ulaştıklarını ve manipülasyon yaptıklarını belirtti. Bu kararın az takipçili ve profil fotoğrafı olarak stok görseller kullanan bazı hesapların tweetlerinin viral olmasının ardından alındığının da altını çizdi.

Sosyal medya platformlarının Rusya kaynaklı yanlış bilgi içeren paylaşımları engellemeye çalıştıkları biliniyor. Twitter, geçen hafta bu kapsamda Rusya’da devlet desteği alan medya kuruluşları tarafından paylaşılan içeriklere uyarılar eklemeye başlamış; Facebook ve YouTube ise Rusya’da reklam gösterimlerini durdurmuş ve Rusya menşeili reklamları küresel olarak yasaklamışlardı.

Kaynak: Twitter bans more than 100 accounts using the hashtag #IStandWithPutin for violating the platform’s ‘manipulation and spam policy’ – Business Insider