Skip to main content

Podcaster olarak anılan içerik üreticilerinin takipçileri ile sadece sesten öte bir bağ kurabileceklerini düşünen YouTube, göz ardı edilemeyecek tekliflerde bulunuyor.

Bir video platformu olmasına rağmen podcast pazarındaki payını artırmak isteyen YouTube, podcaster olarak anılan içerik üreticilerine podcast bölümlerini aynı zamanda video olarak kaydetmeleri için ödeme yapmaya hazır.

Bloomberg’in haberine göre podcasterlardan podcast bölümlerini video olarak da kaydetmelerini ya da podcastlerinden bağımsız video içerikleri üretmelerini isteyen YouTube, bireysel içerik üreticilerine 50 bin dolara, podcast içerik ağlarına ise 300 bin dolara varan teklifler yapıyor.

Podcastler her ne kadar sadece ses ile özdeşleştirilseler de dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, bu alana uzak değil. Zira H3 Podcast ve Logan Paul’un Impaulsive adlı şovu gibi popüler podcast programlarını bünyesinde bulunduran YouTube, son dönemin en çok konuşulan ve tartışma yaratan podcasti Joe Rogan Experience’in büyümesinde de önemli bir yere sahip. New York Times’ın haberine göre, Spotify ile ünlü komedyen ve sunucu Joe Rogan, Joe Rogan Experience’ın üç buçuk yıl boyunca sadece Spotify’da yer alması için 200 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmışlardı.

Podcasterların belki de en çok tercih ettiği platform olan Spotify her ne kadar video podcastlerin yayınlanmalarına imkân sağlasalar da YouTube’un halihazırda sektör lideri konumunda bulunan bir video platformu olmasının sadece sesten daha fazlasını isteyen takipçileri cezbedebileceği konuşuluyor.

Kaynak: YouTube is reportedly paying podcasters to film their shows – The Verge