Skip to main content

Twitter ücretsiz API’ını kapattığını açıkladı ve birçok uygulama çalışmamaya başladı.

Twitter’ın ücretsiz API’ının kapanacağına dair birçok bilgi paylaşılmıştı. Ve sonunda Twitter ücretsiz API’ını kapattı. Bu durum tahmin edilebileceği gibi pek çok uygulama ve web sitesini etkiledi.

Şirket daha önce Şubat ayında API erişimi keseceğini söylemişti ancak daha sonra bu hamleyi ertelemişti.

Geçen hafta yeni API erişim ücretlerini duyurduktan sonra şirket ücretsiz geliştirici araçlarına güvenen binlerce geliştiricinin önünü kesmiş gibi görünüyor. Son birkaç gün içinde bir dizi uygulama üreticisi ve diğer hizmetler Twitter API’ının artık çalışmadığını bildirdi. Mashable’ın haberine göre Twitter ücretsiz API’ını Salı sabahı kapattı ancak şirket çoğu geliştiriciyle değişiklikler hakkında iletişim kurmadığı için birçok geliştirici hâlâ neler olduğunu anlamaya çalışıyor.

Twitter’ın ücretsiz API’ını kapatması, şirketin, geliştirici stratejisindeki daha büyük bir sarsıntının bir parçası olarak üçüncü taraf Twitter istemcilerini yasaklamak için kurallarını aniden değiştirmesinin ardından geldi. Ancak üçüncü taraf istemciler, Twitter’ın API’larına güvenen geliştiricilerin, araştırmacıların, bot üreticilerinin ve diğerlerinin yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyordu.

Örneğin, Twitter’da ve Twitter’dan içerik paylaşımını etkinleştirmek için Twitter’ın API’ını kullanan uygulamalar ve web siteleri artık bu işlevselliğin bozulduğunu söylüyor.

WordPress Salı günü API’ya artık erişemediğini ve web sitelerinin gönderileri Twitter’da otomatik olarak paylaşamadığını bildirdi (Şirkete göre sorun o zamandan beri düzeltildi).

WordPress’in yanı sıra Echobox, Flipboard ve Social Bearing gibi diğer birçok uygulama da bu gelişmeden etkilendiğini belirtti.

Kaynak: Twitter shut off its free API and it’s breaking a lot of apps – engadget