Skip to main content

Twitter, ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginliği tırmandıran tweet’in neden hala yayında olduğu sorusuna yanıt verdi.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın, geçen cumartesi Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho’nun Birleşmiş Milletler’deki (BM) konuşması sonrasında paylaştığı tehdit mesajını yayından kaldırmayan Twitter‘dan, tepki çeken bu kararıyla ilgili açıklama geldi.

Trump’ın, Ri’nin BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına cevaben paylaştığı “Kuzey Kore Dışişleri Bakanı’nın BM’de konuştuğunu duydum. Küçük roket adamın düşüncelerini yansıtırsa, ortada daha fazla olmayacaklar” mesajını platformdan kaldırmayan Twitter, Public Policy hesabı üzerinden, konuyla ilgili tweet’ler paylaştı.

Twitter’ın yayın ilkelerine göre, kullanıcıların şiddet içerikli tehditler ve şiddeti özendirici mesajlar paylaşması yasak. Buna rağmen Trump’ın mesajını silmeyen sosyal ağ, bu kararının arkasında durdu ve Başkan’ın mesajının “haber değeri taşıdığı” için yayından kaldırılmadığını belirtti.

Akıllardaki sorulara yanıt veren Twitter, yayın ilkelerini delen mesajların, haber değeri taşıyıp taşımama ve kamu yararı gibi etkenler göz önüne alarak değerlendirildiğini ifade etti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho, Trump’ın Twitter üzerinden paylaştığı tehdit unsuru içeren mesajını “Bu açıkça bir savaş ilanıdır” diye yorumlamıştı.