Skip to main content

Şifreli DM özelliğini kullanmak için için Twitter Blue abonesi, doğrulanmış bir kuruluş veya bağlı kuruluş olmanız gerekiyor.

Twitter uzun süredir beklenen şifreli DM özelliğini kullanıma sunmaya başladı. Şifreli DM özelliğini ayrıntılarıyla açıklayan Twitter, bu özelliğin kullanılabilmesi için sohbetin iki tarafının da hesaplarının onaylanmış olması gerektiğini söyledi.

Şirketin açıklamasına göre; şifreli DM’ler yalnızca doğrulanmış bir kullanıcı (Twitter Blue için ödeme yapan biri), doğrulanmış bir kuruluş (ayda 1.000 dolar ödeyen bir kuruluş) veya doğrulanmış bir kuruluşa bağlı kuruluş (kuruluş başına aylık 50 dolar) iseniz kullanılabiliyor. Ayrıca hem gönderen hem de alıcının, Twitter uygulamasının en son sürümünü (mobilde ve web’de) kullanması gerekiyor. Bununla birlikte şifrelenmiş bir DM alıcısının, göndereni takip etmesi, gönderene geçmişte bir mesaj göndermiş olması veya bir noktada göndericiden gelen bir DM isteğini kabul etmesi gerekiyor.

Şifreli DM özelliğinin bazı kısıtlamalarla birlikte sunulduğunu belirtelim. Twitter şimdilik yalnızca bire bir görüşmelerde gönderilebilecek şifreli DM özelliğini özelliğini yakında grup sohbetlerine getireceğini söylüyor. Twitter buna ek olarak, “Man in the middle” saldırılarına karşı da koruma sunulmadığı konusunda uyarıyor. Şifreli DM’lere katılımcıların haberi olmadan erişebildiğini belirten Twitter, saldırı olması durumunda kullanıcıları uyaracak mekanizmalar planladığını belirtiyor.

Twitter CEO’su Elon Musk, “Kafama silah dayasalar bile sizin DM’lerinizi göremeyeceğim” demişti. Ancak Twitter yaptığı açıklamada bu konu üzerinde çalıştığını ifade ediyor. Yani özelliğin mevcut sunumu, şifrelenmiş mesajlara erişilebildiğini gösteriyor.

Musk, bugün paylaştığı tweet’inde şifreli DM özelliğinin kullanıma sunulduğunu duyurdu ve “Deneyin ama henüz güvenmeyin” diyerek kullanıcıları uyardı.

Kaynak: Twitter launches encrypted DMs behind a paywall – The Verge