Skip to main content

Twitter, zarar görmesi muhtemel insanları koruma amacıyla böyle bir karar aldığını açıklasa da bu kararın ani ve şaşırtıcı olduğu ve özgür ifadeyi zedeleyebileceği gerekçeleriyle eleştiriliyor.

Twitter, ‘doxxing’ adı verilen, insanların adresleri de dahil olmak üzere kişisel bilgilerinin genellikle kötü amaçlar için araştırılması ve paylaşılması hakkındaki gizlilik politikasını güncelledi. Bu güncelleme ile birlikte Twitter kullanıcılarının başkalarının fotoğraflarını rızasız olarak paylaşmaları yasaklandı. Twitter, rızasız paylaşılan fotoğrafları platformdan kaldıracak.

Şirket, yapılacak başvurular üzerine fotoğrafları kaldıracağını açıklarken, bu kararı eleştiren bazı isimler, uygulanmaya başlanacak olan bu kuralın yeterince net bir şekilde tanımlanmadığı için özgür ifadeyi zedeleyebileceğini paylaştılar. Twitter ise paylaşılan fotoğrafların silinmelerinin bağlama bağlı olduğunu da aktardı.

Fotoğrafların silinip silinmeyeceği şirketin bireyler ya da yetkili bir kurum tarafından bilgilendirilmesinin ardından yapılacak olan değerlendirme sonucu belirlenecek. Bağlamın anlaşılmasının ardından fotoğraflar hakkında adım atacak olan Twitter, bir haber platformunda yer alan kamuya açık fotoğraflar ile topluluğu ilgilendiren ya da toplumun yararına olacak şekilde paylaşılan fotoğrafların kaldırılmayabileceğini açıkladı. Tweet zinciri üzerinden yapılan açıklamada insanları korkutmak, onlara zarar vermek ya da kimliklerini açığa çıkarmak amacıyla paylaşılan fotoğraf ve videoların kullanımının engellenmesinin amaçlandığını, bu tür tweetlerin özellikle kadınları, aktivistleri, muhalifleri ve azınlıklara mensup bireyleri olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Fakat bazı Twitter kullanıcıları bu kararı ani ve şaşırtıcı buldular.

Twitter ayrıca, toplumsal olaylar ve etkinlikler sırasında çekilen çoğu fotoğrafın bu kuralı ihlal etmediğini ve toplumsal figürlerin fotoğraflarını içeren tweetlerin kapsam dışında olduğunu bildirdi. Yine bağlam üzerine bir başka konuya değinen şirket, başka bir insana yardım etmek amacıyla paylaşılan fotoğrafların olabileceğinin de göz önünde bulundurulacağını belirtti.

Kaynak: Twitter will remove images tweeted without consent – BBC News