Skip to main content

Şirketin yönetim kurulu, teklifi değerlendirmek üzere Musk ile bir araya geldi.

Elon Musk, Twitter hisselerinin tamamını satın almak için 43 milyar dolarlık bir teklif yapmış ve bu teklif, şirket yöneticileri başta olmak üzere pek çok kesim tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Pek çok kişi, Musk’ın demokrasinin daha iyi işlemesi için satın almayı düşündüğünü söylediği Twitter’ın özelleştirilmesi halinde insanların ifade özgürlüğünün sekteye uğrayacağını savunsa da Twitter yönetim kurulu şirketi devredip etmemeyi ciddi bir şekilde değerlendiriyor.

Musk’ın teklifi sonrası “zehir hapı” olarak anılan bir karar alan yönetim kurulu üyeleri, şirketi satmamak için tüm yolları deneyeceklerini açıklamışlardı. Zehir hapı olarak anılan karar ile hiçbir üyenin %15’ten fazla hisse sahibi olmaması planlanıyordu.

An itibarıyla şirketin %9,2 hissesinin sahibi olan Musk’ın 46,5 milyar dolarlık kaynak bulması ve bu kaynağın detaylarını Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na açıklaması sonucu tartışmanın yönünün satışa doğru döndüğü görülüyor.

Musk, bu kaynağı kendi varlıklarının yanı sıra Morgan Stanley bankası ve diğer şirketlerin yardımıyla oluştururken; 11 üyeli Twitter yönetim kurulunun muhtemel bir anlaşma üzerinde çalıştığı haberleri paylaşılmaya başlandı.

BBC’nin haberine göre, Twitter’ın yönetim kurulu üyeleri hafta sonunda Musk ile bir araya gelerek teklifin detaylarını konuştular.

Kaynak: Twitter board meets Musk to discuss bid, reports say – BBC News