Skip to main content

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma ihtimali arttıkça huzursuzlanan Twitter çalışanları şirketten ayrılmaya başladılar.

Elon Musk ile Twitter arasında süren çekişmenin sonuna yaklaşılırken bu durumdan rahatsızlık duyan Twitter çalışanları şirketten ayrılmaya başladılar. Twitter’ı satın almak için 44 milyar dolarlık bir teklifte bulunan ve ardından vazgeçen Musk’ın fikir değiştirdiği ve bu hafta içerisinde şirketin yani sahibi olabileceği konuşuluyor.

Musk’ın sahibi olduğu bir şirkette çalışmak istemeyen Twitter çalışanları, işi bırakarak diğer teknoloji devlerine geçmeye başladılar.

Musk’ın hisse almaya başladığı Ocak ayından bu yana şirketten 1.100 çalışanın ayrıldığı biliniyor. Musk, Twitter’ı satın alma niyetini Nisan ayında belli etmişti.

Son 90 gün içerisinde şirketten 530 çalışanın ayrıldığı biliniyor. Bu sayı, şirketten bir önceki çeyrekte ayrılan çalışan sayısından %60 daha fazla.

Punks & Pinstripes tarafından hazırlanan rapora göre, Twitter’dan ayrılan çalışanların yaklaşık %30’u Google ve Meta’da çalışmaya başladı. Pinterest, LinkedIn, Snap ve TikTok’a geçiş gerçekleştirenlerin sayısı ise göz ardı edilecek gibi değil.

44 milyar dolarlık teklifinin arkasında durmak ya da Kasım ayında mahkemeye çıkmak arasında seçim yapması gereken Musk’ın nasıl hareket edeceği henüz bilinmiyor. Fakat Musk’ın kendi söylemlerinden yola çıkarak şirketi satın alması hâlinde çalışanların %75’ini işten çıkaracağını ve Twitter’ı bir super app’e dönüştürmeye çalışacağını söylemek mümkün.

Kaynak: Meta and Google are snapping up Twitter employees as Elon Musk plays a game of will-he-won’t-he with the company – Insider