SOSYAL AĞLAR

Burcu Şahin | 14.03.2017 - 11:57

Twitter, 48 milyon bot hesap barındırıyor

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, Twitter’daki kullanıcı hesaplarının 48 milyon bot hesap barındırdığını ortaya koydu.

Güney Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre Twitter‘da bilgisayar yazılımları tarafından kontrol edilen 48 milyon bot hesap bulunuyor. Bot hesaplar tweetleri beğenme, retweet etme ve kullanıcıları takip etme özelliklerine sahip.  Twitter şu an 319 milyon aylık aktif kullanıcısına sahip ve araştırmalara göre 48 milyon bot hesap barındırıyor.

Araştırmacılar bir hesabın bot olup olmadığına, kullanıcının arkadaşları, tweet içeriği ve duygusu, aktivite zamanlarına bakarak karar veriyor.

Kendini olduğundan daha popüler göstermeye çalışanların gözdesi bot konusunda Türkçe bot sayısı da ciddi artmış durumda. Kodlardan oluşan sahte kişiler sosyal medya sitelerinde insan gibi davranış göstermek üzere geliştiriliyorlar.

Bir Twitter sözcüsü ise konu ile ilgili olarak “Bot dendiğinde olumsuz bir çağrışım yaratıyor ama aslında pek çok bot, hesabı oldukça faydalı amaçlar için kullanılıyor. Örneğin bazı botlar, insanları doğal afetlere karşı uyarıyor ya da müşteri hizmetlerine yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.

Twitter bot hesaplara karşı önlem aldı
Twitter, geçtiğimiz günlere sahte hesap profillerinden korunmak için bir dizi önlem aldı. Artık Twitter’da kullanıcılar, e-posta hesabı ya da telefon  numarası onaylanmamış veya varsayılan profil yani yumurta görseli olan profil resimlerini engelleyebiliyor.