Skip to main content

Twitch’in 16 yıldır CEO’luk görevini sürdüren Emmett Shear, bayrağı Dan Clancy’e devredecek ve şirkette danışman olarak görev alacak.

Twitch’in kurucu ortağı Emmett Shear, şirkette 16 yıl geçirdikten sonra dün bir blog yazısıyla görevinden hemen geçerli olmak üzere istifa ettiğini açıkladı.

Twitch diğer kurucu ortak Justin Kan’ın hayatını 7/24 yayımladığı bir realite şovuna ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmış bir canlı video sitesiydi. Hatta o zamanlar Twitch’in adı Justin.tv’ydi.

İkili, 2011 yılında platformu, popüler oyun canlı yayınlarına odaklanmak üzere Twitch’e dönüştürmüştü. Twitch, 2014 yılında Amazon tarafından 970 milyon dolara satın alınmıştı.

Shear, istifasında Twitch’i kendisinin de büyüttüğü bir çocuk gibi gördüğünü belirterek şunları yazdı: “Bana ihtiyacı olduğunda her zaman yanında olmak isteyecek olsam da 16 yaşındaki Twitch’in evden çıkıp tek başına maceraya atılmaya hazır olduğunu hissediyorum.”

Twitch’in yeni CEO’su platforma 2019 yılında içerik oluşturucu ve topluluk deneyiminden sorumlu başkan yardımcısı olarak katılan ve son olarak şirketin başkanı olarak görev alan Dan Clancy olacak. Emmett Shear ise şirketteki görevine danışman olarak devam edecek.

Kaynak: Twitch co-founder Emmett Shear steps down as CEO – engadget