Skip to main content

Deniz seviyelerinin yükselmesi ile sular altında kalma tehlikesi yaşayan Tuvalu, metaverse’te yeniden inşa edilerek dijital olarak korunacak.

Pek çok devletin deniz seviyelerinin küresel ısınma kaynaklı olarak yükselmeleri ile toprak kaybedeceği biliniyor. Sular altında kalacak bölgelerin belirlenmeleri için dünyanın dört bir yanında çalışmalar yapılırken, ada devletleri de tamamen sular altında kalmakla ve dolayısıyla yok olmakla karşı karşıyalar.

Büyük Okyanus’ta bulunan ve dokuz adadan oluşan Tuvalu, bu devletlerden biri. Tamamen sular altında kalacağı öngörülen Tuvalu, her ne kadar topraklarını koruyamayacak olsa da konuya ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

COP27’de konuşan Tuvalu Dışişleri Bakanı Simon Kofe, Tuvalu topraklarının sular altında kalacağının altını çizerek, dünyanın ilk dijital milleti olmaktan başka çarelerinin olmadığını aktardı. Kofe, Tuvalu vatandaşları için oldukça önemli olan ülke topraklarının, okyanusun ve kültürün fiziksel dünyada ne olursa olsun dijital ortama aktarılacağını söyledi.

Bilim insanları, ağır küresel ısınma tehdidi altında bulunan Tuvalu’nun önümüzdeki 100 yıl içerisinde yaşanamaz bir yer olacağını belirtirlerken, ülke halihazırda çeşitli etkileri yaşamaya başladı. Her yıl sel felaketleri yaşanan Tuvalu’nun tehdit altında olduğunu anlatmak için COP konferanslarında konuşan Simon Kofe, geçtiğimiz yıl konuşmasını dizine kadar su içinde, bu yıl ise dijital bir ada görüntüsü önünde gerçekleştirdi.

Kofe, ortalama sıcaklık artışının 1,5 derecenin üzerine çıkacağının öngörüldüğünü ve dünyanın COP26’dan bu yana dünyanın pek bir adım atmadığını belirtti.

Tuvalu, 26 kilometre karelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük dördüncü ülkesi.

Kaynak: Tuvalu will be preserved in the metaverse as rising sea levels threaten to destroy the country – Mashable