Skip to main content

Türkiye’de seyahatseverlerin tatil bavulu hazırlıkları ile ilgili yapılan bir araştırma sonucunda ortaya ilginç veriler çıktı

Seyahat etmeyi kolaylaştıran seçenekler sunan, Türkiye’nin online uçak, otel ve araç kiralama arama motoru Geziko, bin seyahatsever ile yaptığı araştırmada Türklerin seyahat bavullarına neler koyduğunu inceledi. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bilgiler 5 farklı seyahatsever tipi ortaya çıkardı.

Türkiye’nin 5 tatilci tipi

Yapılan araştırmada bir haftalık tatil için en çok tercih edilen bavul tipinin orta boy bavul olduğu ortaya çıktı. En az tercih edilen ise kampçı çantası. Diğer tercihler ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

1-Orta boy bavul (yüzde 47)
2-Küçük boy bavul (yüzde 24)
3-Sırt çantası (yüzde 13)
4-Büyük boy bavul (yüzde 13)
5-Kampçı çantası (yüzde 3)

Gençler Sırt Çantacı

Araştırmanın sonuçlarına göre 18-24 yaş arası gençler en çok sırt çantası ve kamp çantasını tercih ediyor. Sırt çantası rahatlığı ve hafifliği ile daha mobil bir seyahat sağlaması açısından gençlere büyük kolaylık sağıyor. 25-34 yaş arası ise her ihtimali düşünüp, daha kontrollü olmayı tercih ediyor ve bu sebepten dolayı büyük boy bavulcu. Sırt çantalılar için bir haftalık seyahate 3 takım kıyafet yeterli olurken 25-34 yaş arası bu rakamı 6 takıma kadar çıkarıyor. Bu neredeyse her güne tamamen farklı bir kıyafet demek.

Bunların yanında tüm bavul tiplerinde en çok tercih edilen elektronik eşya cep telefonu olurken, en az tercih edilen seyahat ütüsü oluyor.

tatil_