Skip to main content

www.geziko.com sitesinin yaptığı araştırmanın sonuçları çocuklar için tatil planları yapıldığını kanıtlar nitelikte

Online uçak, otel arama ve araç kiralama motoru Geziko Haziran ayı uçak bileti satış verilerini inceledi ve ortaya okulların kapandığı Haziran ayı ile ilgili ilginç veriler çıktı.

Karne gününün ardından uçuşlarda artış

Haziran ayı boyunca standart seyrinde olan satışlar, ilkokul ve liselerin karne alma günü olan 13 Haziran’dan itibaren birden ivme değiştiriyor. Hızlı artış tüm Haziran ayı boyunca devam ediyor. Özellikle hafta sonları uçuşların tavan yapmasının yanında, en çok uçuşun gerçekleştiği gün ilginç bir şekilde ayın son günü 30 Haziran Pazartesi.

Karne hediyesi yaz tatili

Haziran ayı boyunca en çok uçulan tatil beldelerinin sırasıyla İzmir, Antalya ve Bodrum olduğu gözlemlendi. Yurt dışında ise tercihler Lefkoşa, Münih ve Varşova olarak şekillendi. Bu tatilde vizesiz ülkelerin daha çok soğuk Kuzey şehirleri olması sebebiyle tercih edilmediği tahmin ediliyor. Yurt içi uçuşları yurt dışı uçuşlarının ise neredeyse 4 katı fazla.

Yapılan araştırmada en çok bilet alınan günden, karne alımıyla en çok ödül olan tatil beldesine, seyahatin ne kadar zaman önceden planlandığına kadar birçok veri derlendi.

İlüstrasyon: climbingframesuk.com