Skip to main content

Garanti Bankası’nın, 11. kez düzenlediği, “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın” kazananı, 1K Kimya’nın kurucusu “Sevginar Baştekin” oldu.

Türkiye’deki kadınların ticari ve sosyal “girişimci ruhunu” ortaya çıkarmayı hedefleyen “Türkiye’nin Kadın Girşimcisi Yarışması”nın sonuçları 28 Kasım’da düzenlenen bir törenle açıklandı. Yarışmaya yıllık cirosu 40 milyon liranın altında kalan 34.284 kadın girişimci başvurdu. Dört kategoride ödüllerin verildiği yarışmanın ana kategorisinde, finale kalan 5 kadın girişimci arasında 1K Kimya Kurucusu Sevginar Baştekin 2017 yılı Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçildi. Bu yıl ilk kez ana kategoride iki kazanan oldu. Sosyo Plus Bilgi Bilişim’in (Insider) kurucusu Hande Çilingir ile birlikte ödülünü Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran’ın elinden alan Baştekin konuşmasında; ‘sıfırdan değil eksiden başladım” dedi.

“Çocukken sabun yapmayı hayal ederdim”

“Öncelikle bu ödüle layık görüldüğüm için herkese teşekkür ediyorum. Aileme, bu yolda bana destek olan herkese ve özellikle kendime. Çünkü, tüm zorluklara rağmen başaracağıma inandım, kendime güvendim ve asla pes etmeyi düşünmedim.”

“Çocukluk hayalim sabun yapmaktı. Bunun için kimya okudum ve birincilikle mezun oldum. İlk şirket kurma girişimim hezimetle sonuçlandı. Elimde sadece oturduğum masa ve sandalyem kalmıştı. Yılmadım, tekrar denedim. 2000’li yıllarda Türkiye’de olmayan birçok temizlik ürünü vardı, onları formüle etmekle başladım işe. 200’den fazla formül geliştirdim. Bugün, kimya sektöründe evsel temizlik ve sıvı deterjanlar üreten % 100 yerli ve kendi sermayesi ile kurulmuş, 81 ilde 14 binden fazla satış noktasında ürünleri bulunan bir firmayız. HighGenic markamızla kadınların gönlünde taht kurduk ve birçok güçlü uluslararası marka ile rekabet eder konuma geldik.”

“Hayalim tamamen doğal kozmetik ve temizlik ürünleri geliştirmek ve üretmek”

Hayalinin çevre dostu bir fabrikada, tamamen doğal temizlik ürünleri geliştirmek ve üretmek olduğunu belirten Baştekin, formülünü kendinin geliştirdiği ekolojik ve biyolojik oda kokusu için TÜBİTAK’tan proje desteği aldığını söyledi. Herkesin hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğinin altını çizen Baştekin,” başarıya giden yolun hayal etmekten ve çok çalışmaktan geçtiğine inanıyorum” dedi.