Skip to main content

TBB, Türkiye’nin internet ve mobil bankacılık verilerini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye’nin 2016 yılına ait mobil ve internet bankacılık verilerini açıkladı. TBB’nin paylaştığı verilere göre, Türkiye’de internet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış bireysel müşteri sayısı Aralık 2016 itibariyle 51 milyon 482 bin kişi. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış bireysel müşteri sayısı ise 27 milyon 547 bin. Kurumsal internet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Aralık 2016 itibariyle, 2 milyon 901 bin. Bunların 1 milyon 321 bini (yüzde 46’sı) Ekim-Aralık 2016 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise 1 milyon 657 bin olarak gerçekleşti.

İnternet bankacılığında 1 trilyon TL’lik finansal işlem

TBB’nin verilerinde internet bankacılığında yapılan işlem türlerine de yer veriliyor. Ekim-Aralık 2016 dönemi itibariyle, internet bankacılığıyla yapılan finansal işlemlerin toplam adedi yaklaşık 149 milyon, tutarı ise 1 trilyon TL oldu.  EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, finansal işlem hacminin yüzde 72’sini oluşturdu. İnternet bankacılığı üzerinden yapılan finansal işlemlerin bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam işlem adedi 8 milyon, toplam işlem hacmi de 231 milyar TL arttı.

İnternet bankacılığının müşterilerinin illere göre dağılımı

TBB raporunda internet bankacılığı müşterilerinin illere göre dağılımına da yer veriliyor. Buna göre, ilk sırada 5,82 milyon kişiyle ile İstanbul bulunuyor. İstanbul, Türkiye’deki bireysel müşteri sayısının yüzde 31’ini oluşturuyor. İkinci sırada Ankara 1,85 milyon ile (yüzde 10) yer alırken, üçüncü İzmir 1,21 milyonluk (yüzde 6) müşteri tabanına sahip.

Mobil bankacılıkta dikkat çekici artış

TBB’nin çalışmasına göre, mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Aralık 2016 itibariyle 30,8 milyon kişiye ulaştı. Bunların 19,2 milyonu (yüzde 62’si) Ekim-Aralık 2016 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 24,5 milyon kişi.

Ekim-Aralık 2016 dönemi itibariyle, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam adedi 158 milyon, tutarı ise 330 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri ise  finansal işlem hacminin yüzde 60’ını oluşturdu.

TBB’nin aktardığı veriler,  TBB üyesi ve internet bankacılığı hizmeti veren 27 banka ile mobil bankacılık hizmeti sunan 18 bankaya dayanılarak her üç ayda bir kamuoyuna açıklanıyor.