İŞ DÜNYASI

Sebla Kutsal | 24.02.2017 - 14:57

Google’dan Uber’e “hırsızlık” davası

Son olarak cinsel taciz skandalıyla gündeme gelen Uber bu sefer de Google tarafından, sürücüsüz araç teknolojileriyle ilgili 14 bin dokümanı çalmakla suçlanıyor.

Sabırsızlıkla beklenen teknolojilerinden biri olan sürücüsüz araçlar, yakın gelecekte hayatımıza gireceğe benziyor. Öte yandan, bu alandaki rekabet hayli kızışmış durumda. Öyle ki, kurumlar arası entrikalardan söz ediliyor.

Wired’da yer alan habere göre, Google‘ın çatı şirketi Alphabet’in girişimi Waymo, rakibi Uber‘i hırsızlıkla suçlayarak dava etti. Waymo, şu an Uber‘de görev yapan eski Google çalışanı Anthony Levandowski’nin işten ayrılmadan bir ay önce yüksek gizliliğe sahip 14 bin dosyayı gizlice indirdiğini ve bu bilgilerin Otto adında sürücüsüz tırların üretiminde kullandığını iddia ediyor.

Milyon dolarlık tasarımlar

Çalındığı öne sürülen dosyalarda Waymo‘nun sürüçsüz araçlar için milyon dolarlar harcayarak geliştirdiği laserli cisim-mesafe tanımlama sisteminin (LiDAR) tasarımlarının da bulunduğu belirtiliyor.

Uber, Otto‘yu geçen Ağustos’ta satın almış, sürücüsüz araçlarla ilgili tüm çalışmaların başına Levandowski’yi getirmişti.

Google’ın davayı belgeler çalınır çalınmaz değil de şimdi açması, Uber’in LiDAR sisteminin makine çizimlerini görene kadar olayın farkına varmamalarından kaynaklanıyor. Uber’in modellemesinin kendilerinin LİDAR sistemine çok benzerliğini fark eden Waymo yetkilileri, işin peşine düşerek “casusluğu” ortaya çıkarttıklarını belirtiyor.

Uber’den temkinli açıklama

San Francisco’daki yerel mahkemeye yapılan dava başvurusunda Uber, Ticari Sırların Korunması kanununu ihlal etmekle suçlanıyor. Dava, Uber’in başına açılacak sorunların sadece başlangıcı olabilir. Eski FBI yöneticilerinden kurumsal casusluk ve siber suç uzmanı Chris Swecker’e göre dava talebinin cezai soruşturmaya önayak olması işten değil.

Uber konuyla ilgili yaptığı açıklamada suçlamaları ciddiyetle değerlendireceklerini ve konuyu dikkatlice gözden geçireceklerini belirtti.

Uber kısa süre önce de cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelmişti. Aralık ayında kurumdan ayrılan mühendis Susan Fowler’ınblog yazısında, şirkette cinsel tacize uğradığına yönelik iddialar paylaşması üzerine haber büyük yankı uyandırmış, Uber konuyla ilgili iç soruşturma başlatacağını duyurmuştu.