Skip to main content

BlaBlaCar Hindistan’da faaliyete başlıyor

Geçtiğimiz Eylül ayında Türk kullanıcılarla buluşan şehirlerarası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar, bugün Hindistan’da faaliyete başlıyor.

Hindistan; genç nüfusu, aktif Facebook kullanıcıları ve büyük şehirlerinin arasındaki uzun mesafelerle yolculuk paylaşımı için büyük potansiyele sahip. Ayrıca ülke gelirine kıyasla ulaşım hem pahalı hem de yoğun talep ve yetersiz altyapıdan dolayı otobüs ve tren biletleri haftalar öncesinden tükenebiliyor. BlaBlaCar, Hindistan’da faaliyete başlamasıyla son dakika şehirlerarası ulaşıma konforlu bir çözüm sunmuş oluyor.

BlaBlaCar’ın insanlardan güç alan ağı, aynı yönde uzun mesafe yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getirerek, trafikteki fazla araç sayısını azaltmayı amaçlıyor. Yolcu başına düşen ücret, yolculuk masrafına belirli bir limitte katkıda bulunulmasıyla sınırlı ve sistem sürücünün kâr etmesine izin vermiyor.

BlaBlaCar, İstanbul’dan sonra, dünyadaki dokuzuncu ofisini Yeni Delhi’de açıyor olacak. Geçtiğimiz Temmuz ayında uluslararası platformda büyüme hedefini finanse etmek için şirketin aldığı 100 milyon dolarlık yatırımın ardından girdiği ikinci pazar Hindistan olacak.