Skip to main content

Rekabet Kurumu, Google hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak Google’a idari para cezası verilmesine karar verdi. Detaylar haberimizde…

Türkiye’de piyasa rekabetininin sağlanması ve korunması amacıyla görev yapan Rekabet Kurumu, bugün Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında yürütülen soruşturmayı tamamlayarak nihai kararını açıkladı. Verilen bu karar sonucunda Google, 93 milyon TL ceza ödemeye mahkum edildi.

Ceza için yapılan resmi açıklamada şöyle denildi; “Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün “lisanslanabilir mobil işletim sistemleri” pazarında hâkim durumda bulunduğuna oybirliği ile, Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.”

Kararın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.