Skip to main content

Facebook, 2015 ikinci çeyrek küresel ve yerel kullanıcı sayılarını açıkladı

Güncel verilerine göre; 2015’in ikinci çeyreğinden itibaren Türkiye’de her ay 39 milyondan fazla kişi Facebook’u ziyaret etti ve bu kişilerin yüzde 85’inden fazlası bunu mobil cihazları aracılığıyla yaptı.

Facebook’un Türkiye’deki günlük aktif kullanıcı sayısı ise 26 milyona ulaştı ve bu kişilerin neredeyse yüzde 85’i Facebook’a her gün geri geldi.

Türkiye’yi ziyaret eden ekipte yer alan Facebook Ürün Yöneticisi Zack Hendlin, “Facebook tam anlamıyla bir ortaklık şirketi ve bu yüzden düzenli olarak dünyanın dört bir yanında bulunan işbirlikçilerimiz ile bir araya geliyoruz. Türkiye hızla büyüyen, ilham verici bir ekosisteme sahip. Ziyaretimiz süresince girişimciler ile fikir alışverişinde bulunduk ve nasıl daha iyi ürünler geliştirebiliriz konusunda önerilerini dinledik. Bu süre boyunca çok şey öğrendik; dünyayı daha açık ve birbirine bağlantılı hale getiren ürünler geliştirmeye devam etmek için de sabırsızlanıyoruz” şeklinde konuştu.

2015 ikinci çeyrek Facebook kullanım istatistikleri:

  • Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki günlük aktif Facebook kullanıcı sayısı yıllık yüzde 17 artış göstererek 968 milyona ulaştı. Artık aylık aktif kullanıcıların yüzde 65’i aynı zamanda günlük aktif Facebook kullanıcısı.
  • Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki günlük aktif mobil Facebook kullanıcı sayısı yıllık yüzde 29 artış göstererek ortalama 844 milyona ulaştı.
  • 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki aylık aktif Facebook kullanıcı sayısı yıllık yüzde 13 artış göstererek 1,49 milyara ulaştı. Bu rakam, 3 milyar olan dünya internet nüfusunun yarısı anlamına geliyor.
  • 30 Haziran 2015 itibarıyla tüm dünyadaki aylık aktif mobil kullanıcı sayısı yıllık yüzde 23 artış göstererek ortalama 1,31 milyar kişiye ulaştı.
  • İnsanlar Facebook, Messenger ve Instagram’da toplamda günde ortalama 46 dakika zaman geçiriyorlar.
  • Facebook kullanıcılarının yüzde 65’i Facebook’a her gün geri geliyor.

Türkiye: 2015 ikinci çeyrek Facebook kullanım istatistikleri

  • Türkiye’de 39 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısı var.
  • Türkiye’de neredeyse her iki kişiden biri Facebook’ta.
  • e-marketer’a göre Türkiye’de internet olan insanların sayısı 44 milyonun üzerinde. Bu, Türkiye’de internet olan insanların yüzde 88’inden fazlasının Facebook’ta olduğu anlamına geliyor.
  • Türkiye’de insanların yüzde 65’i her gün Facebook’a geri geliyor. Her ay ve her gün geri gelenlerin yüzde 85’i bunu mobil üzerinden yapıyor.

Fotoğraf: Flickr kullanıcısı Scott Beale