ARAŞTIRMA

DigitalAge | 29.09.2014 - 14:54

Türkiye’de dört aileden biri internette çocuklar yüzünden para veya verilerini çaldırıyor

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 25'i çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin sonucu önemli bilgilerini kaybediyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin de dahil olduğu bir araştırmaya göre; Türkiye’de kullanıcıların yüzde 25’i çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin bir sonucu olarak para veya önemli bilgilerini kaybediyor.

  • Bununla birlikte, çocuklarının bilgisayar teknolojileri hakkında çok az şey bildiğini düşünen katılımcıların oranının yüzde 41 ve çocuklarının siber tehditler hakkında hiçbir şey bilmediğini düşünenlerin oranının yüzde 31 olduğunu hesaba kattığımızda bu rakam çok da şaşırtıcı görünmüyor.
  • Çocuklarının cihazlarını kullanmasına izin veren ebeveynlerin karşı karşıya kaldıkları risk de benzer bir bilinç eksikliğinden kaynaklanıyor. Katılımcıların yüzde 16‘sı çocuklarının önemli bilgilerini yanlışlıkla sildiklerini ve yüzde 6‘sı çocuklarının çevrimiçi faaliyetlerinin bir sonucu olarak uygulama mağazalarından beklenmedik faturalar aldıklarını belirtti. Sonuçta beş ebeveynden biri çocuklarının faaliyetleri nedeniyle para ve önemli bilgilerini kaybettiklerini itiraf ediyor.

Ebeveynlerin yarısından azı tehlikenin farkında değil

  • Ebeveynlerin sadece yüzde 43‘ü çocuklarının kendi onayları olmadan çevrimiçi para harcayabilecek olmalarından ve sadece yüzde 41‘i çocuklarının gizli bilgileri çevrimiçinden serbest bir biçimde paylaşabileceklerinden endişe ediyor.
  • Aynı zamanda ebeveynler, sorunlardan kaçınmak ve çocuklarını çevrimiçi tehditlerden korumak için farklı yöntemler deniyorlar. Örneğin yüzde 22‘si çocuklarının cihazları nasıl kullandıklarını kişisel olarak kontrol ediyor ve yüzde 24‘ü internet sağlayıcısından bazı sitelere erişimi engellemesini istemiş.