Skip to main content

Türkiye’de COVID19 ile mücadele kapsamında, coronavirus test kiti geliştiren 8 yerli firma açıklandı.

Dünyada ve Türkiye’de coronavirusü ile mücadele çalışmaları devam ediyor. Dün gece itibarıyla Türkiye’de coronavirus nedeniyle dördüncü ölüm resmileşmiş oldu. Dünyayı sarsan coronaviruse karşı, tüm ülkelerde olduğu gibi Türk bilim insanları da COVID19 virüsü için tanı kitleri oluşturma çalışmalarına çalışmalarına hız vermiş durumda. Oluşturulan kitlerin, coronavirusle mücadelede sağlık personelinin elini güçlendirmesi bekleniyor.

Sabancı Üniversitesi patent vekili Mustafa Çakır, COVID19 virüsü için tanı kiti geliştiren yerli firmaların listesini paylaştı. 

Coronavirus test kitlerini geliştiren 8 yerli firma:

Anatolia Geneworks

İstanbul merkezli Anatolia Geneworks, Avrupa olmak üzere 20 ülkeye kit ihracatı yapıyor. Firma, “Real Time PCR” denilen ve virüs materyali ile hasta numunesinde gerçek zamanlı ölçüm yapabilen kitler geliştiriyor.

RTA Laboratuvarları

2017’de T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi belgesi verilen RTA Laboratuvarları, Güler Yatırım A.Ş. bünyesi altında ARGE ve Üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Firma, moleküler biyoloji‐genetik, immünoloji‐seroloji temelli çalışmalar yapmaya uygun ar-ge laboratuvarına sahip.

Bioksen

İTÜ ARI Teknokent firması Bioeksen, AR-GE Teknolojileri ve moleküler biyolojide çeşitli alanlar için etkili çözümler sunuyor. Firma, insan ve hayvan sağlığı ve gıda güvenliği alanlarında viral ve bakteriyel partojenlerin hızlı tanısı için çözümler sunmasının yanı sıra; obezite, sporcu genetiği, fungal ve viral patojenlerin genotiplendirilmesi ve sahada cihazsız kullanılabilecek nanobiyoteknoloji temelli biyosensörlerin geliştirilmesi üzerine projeler üretiyor.

Genkord

Türkiye’de birçok kurum ve bilim insanıyla biyoteknoloji araştırmalarında katkıda bulunan Genkord, bir biyoteknoloji, doku mühendisliği ve krioprezervasyon kurumu olarak hizmet veriyor. Firma bunun yanı sıra, özel ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda krioprezervasyon hizmeti veriyor.

Sentromer

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak kampüsünde kurulmuş olan Sentromer DNA Teknolojileri, sentetik oligonükleotit ve hızlı tanı kitleri geliştirip üreten bir biyoteknoloji firması. Faaliyetlerini İTÜ ARI Teknokent ve İstinye ABC Plaza’da bulunan laboratuvarlarında yürüten Sentromer DNA Teknolojileri, insan ve model organizmalarda kendi tasarlayıp ürettiği sentetik DNA ürünlerini kullanarak olağanüstü bir hızlı tanı kit çeşiti ve analiz hizmetleri sunuyor.

Diagen

Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında uzmanlaşan Diagen; insan, hayvan, gıda ve çevre sağlığı alanında araştırma ve tanı reaktiflerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, temini, depolanması, pazarlanması, satışı ve sonrası destek  hizmetleri veriyor.

İstanbul merkezli bir firma olan Nucleogene, biyoteknoloji yöntemleri kullanarak tıbbi ve endüstriyel kullanım için ürünler geliştiriyor. Firma bunun yanında, sağlık ve gıda endüstrileri için ürün ve yüksek güvenlik teşhis yöntemleri üzerinde çalışıyor.

DS Bio ve Nano Teknoloji

Ankara merkezli bir firma olan DS Bio ve Nano Teknoloji; nano teknoloji, genetik ve yazılım alanlarında hizmet veriyor.