Skip to main content

İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı ile Türkiye, artık 1,5 trilyon dolarlık dünya elektronik pazarının tamamına hitap edebilecek. Türkiye’de artık yerli ‘chip’ üretilebilecek İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Elektronik Fakültesi bünyesinde kurulan…


İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı ile Türkiye, artık 1,5 trilyon dolarlık dünya elektronik pazarının tamamına hitap edebilecek. Türkiye’de artık yerli ‘chip’ üretilebilecek
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Elektronik Fakültesi bünyesinde kurulan İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı, İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından hizmete açıldı. 
Türkiye’nin ileri teknoloji endüstrisine hizmet edecek test merkezi İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı ile Türkiye artık yerli ‘chip’ üretebilecek, 1,5 trilyon dolar büyüklüğündeki dünya elektronik pazarında artık “ben de varım” diyebilecek. 
Alanında dünyanın en güncel merkezleri arasında yer alan İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı, aynı zamanda beyin göçünü de durdurması bekleniyor. İTÜ VLSI Ölçme Laboratuvarı alt yapısı kullanılarak tamamen İTÜ mühendisleri tarafından geliştirilen yerli chip ise milli proje olan insansız hava aracı ANKA’da kullanılacak.