START UP

H.Kerem Fındık | 04.02.2019 - 13:57

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı kuruluyor

Sosyal girişimciler için sosyal girişimcilik ağı hayata geçiyor.

Vehbi Koç Vakfı ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı’nı kuruyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Sivil Toplum Destek Programı çerçevesinde finanse edilen ve Vehbi Koç Vakfı liderliğinde yürütülen Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi kapsamında, sosyal girişimcilik kültürünün ülkemizin dört bir yanına ulaştırılması ve ekosistemin geliştirilmesi hedefleniyor.

Sosyal girişimciliğe AB katkısı

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, “Bu ağ ile ülkemizde bir yandan toplumsal ve ekonomik kalkınmayı güçlendirecek adımlar atacağımıza, diğer yandan sosyal etki yatırımcılığının da önünü açacağımıza inanıyoruz” dedi.  Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ise “Ülkemizde sosyal girişimciliğin geliştirilmesi hem AB politikalarına uyum kapsamında hem de ülkemizdeki toplumsal sorunların çözümüne yapacağı katkı açısından önemlidir” ifadesini kullandı.

Sosyal girişimlere 9 milyon Euro destek yakında geliyor

Kaymakcı, 31 Ocak’ta tanıtılan ve yaklaşık 500 bin Euro hibe almaya hak kazanmış Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı Projesi’nin de içinde bulunduğu Sivil Toplum Destek Programı vasıtasıyla 48 projeye toplam 6,4 milyon Euro tutarında destek sağlandığını belirtti. Hâlihazırda değerlendirme süreçleri tamamlanmak üzere olan diğer hibe programları ile 9 milyon Euro tutarında daha desteğin yakın zamanda hayata geçirileceğini aktaran  Kaymakcı, yıl içerisinde duyuruya çıkılacak başka hibe programlarının da bulunduğunu ve 10,5 milyon Euro’luk bir hibe desteğinin daha sivil toplumun kullanımına sunulacağını sözlerine ekledi.