Skip to main content

Facebook bugün 15’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, çalkantılarla dolu 2018 yılının ardından bugün tatmin edici bir gelir ve artan “arkadaş” sayısıyla 15 yaşında. Geçen sene Cambridge Analytica skandalıyla sarsılan dev sosyal ağ, geçen hafta açıklanan, Instagram ve WhatsApp verilerinin de yer aldığı olumlu finansal sonuçların etkisiyle gerçek bir kutlama yaşıyor.

En son ölçümlenen verilere göre, Facebook’a 2 milyardan fazla kişi en az ayda bir kez bağlanıyor. Zuckerberg’in yüzünü güldüren diğer girişimleri de elbette fotoğraf paylaşım platformu Instagram ve mesajlaşma servisi WhatsApp. Son olarak, App Annie’ye göre WhatsApp’ın 2018’deki aktif kullanıcı sayısının Facebook’u geride bıraktığı bilgisini paylaşmıştık.

Rekor kâr oranı

Facebook kullanıcılarının veri gizliliğinin ihlal edildiğinin, ABD Başkanlık seçimlerinin bu verilerle manipüle edildiğinin ortaya çıkmasıyla patlak veren Cambridge Analytica skandalı sonrasında, geçen yıl bahar aylarında Amerikan Kongresi karşısında soğuk terler döken Zuckerberg için sonun yaklaştığı düşünülüyordu. Oysa ünlü iş adamı geçen perşembe Facebook hisselerinin yüzde 11’lik artışıyla bir günde 6,2 milyar dolar kazandı. 34 yaşındaki Zuckerberg ayrıca, sahip olduğu 65,6 milyar dolarla dünyanın en zengin 5’inci insanı oldu. Kaliforniyalı şirket 2018’in dördüncü çeyreğinde tahminleri de aşarak 6,9 milyar dolar net kâr ve 16,9 milyar dolar ciro açıklamıştı. Uzmanlar skandallara ve güven azalmasına rağmen sağlanan bu artışı, reklamverenlerin platforma tamamen bağımlı hale gelmesiyle açıklıyor.

Instagram ve WhatsApp

Facebook’un tarihi başarılarından bir diğeri de elbette Instagram ve WhatsApp’ı satın almış olması. Instagram’ın Hikâyeler özelliğini günlük 500 milyondan fazla kişi kullanıyor. Bu rakam, özelliği “aşırdığı” rakibi Snapchat’in hayli üstünde. Geçen hafta Zuckerberg; WhatsApp, Facebook ve Instagram’ın ayrı uygulamalar olarak var olmaya devam etse de, teknik altyapılarının birleştirilmesini planladıklarını açıklamıştı. Böylece üç sosyal ağ bütün haline getirilecek, böylece dünyanın en büyük sosyal medya ağı oluşturulacak.

Durmaksızın artan kullanıcı sayısı

Facebook Aralık sonunda, tahminlerin biraz üstüne çıkarak 2,3 milyar aylık kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 1,52 milyar olarak kayıtlara geçti. Bu kullanıcıların 947 milyonu Asya-Pasifik ülkelerinde, 381 milyonu Avrupa’da, 242 milyonu Kuzey Amerika’da bulunuyor. Sosyal ağ, Çin’de ve Kuzey Kore’de ise bloke edilmiş durumda veya sınırlı erişime açık.

Polemikler bitmiyor

Olumlu yıl sonu sonuçları ve Cambridge Analytica skandalının küllenmesiyle 2019’a iyi bir başlangıç yapan Facebook’ta sular yine tam olarak durulmadı. Yakın zamanda şirketin, 13-35 yaş aralığındaki kullanıcılara bir ‘Facebook Research’ VPN’i indirmeleri için gizlice para ödediği ortaya çıktı. Bu VPN, kullanıcıların telefonda ve internetteki tüm hareketlerini kayda alıyor. Facebook bu durumun ortaya çıkmasıyla Research programını veri toplamak için kullandığını doğruladı.