Skip to main content

Türkiye Bilişim Vakfı liderliğinde kurulan Blockchain Türkiye Platformu, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması, faydalarının araştırılması, kullanımının artırılması ve blockchain ekosisteminin kurulması amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) liderliğinde hayata geçirilen Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) bugün İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Toplantı; TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) Genel Başkanı Dr. Soner Canko ve Türkiye’nin ilk blockchain kitabının yazarı Ahmet Usta’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

“Blockchain alanında beş yıl sonra neler olacağını kimse bilmiyor”

Blockchain Türkiye Platformu’nun tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, günümüzde çok kullanılan ‘disruptive’ (yıkıcı-yenilikçi) kelimesinin blockchain ile anlam bulduğunu belirtti ve bu konuda uzman isimler dâhil hiç kimsenin, bundan 3-5 sene sonra blockchain alanında neler olup biteceğini bilemeyeceğini dile getirdi. Güven kavramının önemine de dikkati çeken Eczacıbaşı sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvenin maliyeti hâlâ çok yüksek. Bugün,  500 yılı aşkın süredir kullandığımız, çift yanlı kayıt tutma prensibine, matematiğin de yardımıyla bir üçüncüsünü eklemek üzere yola çıkıyoruz: Güven. İlgi ile takip ettiğim bir ekonomistin, blockchain teknolojisini geçmiş 500 yıllık teknolojik ilerlemeyle mukayeseli değerlendirirken söylediği, ‘Matbaa devrimi bilgi boşluğunu doldurdu; sanayi devrimi güç boşluğunu doldurdu; internet devrimi mesafe boşluğunu doldurdu; blockchain devrimi ise güven boşluğunu dolduracak.”

“Blockchain bir düşünce, bir felsefe değişikliği”

Blockchain Türkiye Platformu’nun kuruluşunda yer alan ve ilk üyelerinden biri olan BKM adına konuşan Genel Müdür Dr. Soner Canko ise, blockchain teknolojisini “bir düşünce, bir felsefe değişikliği” olarak tanımlarken, kurulan platformun geleceği şekillendireceğine inandıklarını söyledi. Sözlerine, “Birlikte olmaya, bir ekosistem kurmaya, bütün tarafları bir araya getirmeye ihtiyacımız var” diyerek başlayan Canko, “BKM olarak blockchain teknolojisini hayatımıza girdiği günden bu yana takip ediyor, nasıl çözümler üretebileceğini kavramaya yönelik çalışmalara imza atıyoruz. Yeniliklerin, teknolojik gelişmelerin; başarılı, verimli ve hızlı entegrasyonu için ekosistem kurmanın önemini şimdiye kadar BKM Express, FinTech Istanbul, TROY gibi çalışmalarımızda deneyimlediğimiz için, şimdi de TBV çatısı altında tüm sektörlere erişebilecek bu platformun bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Blockchain Türkiye Platformu bütün sektörlerden kurumlara açık

TBV çatısı altında kurulan BCTR, Türkiye’de bütün sektörlerden kurumların katılım ve katkılarına, kamu, üniversite ve çeşitli düşünce kuruluşlarıyla işbirliklerine açık olacak. Kâr amacı gütmeyen Platform ayrıca, düzenleyeceği eğitimler, etkinlikler, çeşitli bilgilendirici yayınlar ve içeriklerle de blockchain ekosistemine katkıda bulunacak. Bunların yanı sıra, kanun yapıcılar, kamu kurum ve kuruluşları, düzenleyici otoriteler ile özel sektör ve akademi arasında bir köprü görevi görecek. Kısa süre içinde Türkiye’de faaliyet gösteren tüm sektörlere ulaşması beklenen BCTR’nin danışma kurulunda, dünyadan önemli Türk akademisyenler ve konusunda uzman kişiler yer alıyor. BCTR’nin resmi web sitesi olan ‘www.bctr.org’dan Platform ile ilgili daha çok bilgiye ulaşmak ve tüm etkinliklerden haberdar olmak mümkün.