Skip to main content

Amazon yeni bir yayıncılık hamlesi yapıyor ve Premie Lih maçlarını yayımlaya başlıyor.

E-ticaret devi Amazon, İngiltere Premier Ligi’nden maç yayımlayacak. 7 Haziran’da Premier League’in sitesinden paylaşılan bilgiye göre, Amazon 2019-2022 sezonlarında her sezon 20 maçı Amazon Prime platformuyla seyircisine ulaştıracak.

Amazon’un ödediği bedel açıklanmadı
Premier Lig için Premier League yönetimi yedi paketten oluşan bir ihale düzenliyor. Amazon, 2019-2022 sezonlarında F Paketi kapsamındaki maçlardan toplam 20’sini yayımlayacak. Bu pakette resmî tatil günlerinde oynanan maçlar ve hafta içi karşılaşmaları yer alıyor. Konuya ilişkin görüşlerin paylaşan Premier League Yönetim Kurulu Başkanı Richard Scudamore, “Amazon’u heyecan verici bir iş ortağı olarak görüyoruz ve Amazon Prime’ın seyircilerine mükemmel bir hizmet sunacağını biliyoruz” diyor. Bu arada, Amazon’un yayın hakları için ne kadar ödediği açıklanmadı.

Sky Sports ve BT Sport’dan üç sezon için 4,57 milyar pound
İngiltere’de 2019-2022 yılları arasında diğer Premier Lig maçları Sky Sports ve BT’nin spor kanallarında yayımlanacak. Her sezon naklen yayımlanacak maç sayısı ise yeni ihale ile 168’den 200’e çıkarıldı. Üç sezonluk yayın hakları için Sky yaklaşık 3 milyar 600 milyon sterlin, BT de 975 milyon sterlin ödeyecek. İngiltere Premier Ligi maçlarının yurt dışı yayın hakları için ise ayrı bir ihale düzenleniyor. Sky Sports B Paketi (32 maç), C Paketi (32 maç), D Paketi (32 maç) ve E Paketi (32 maç) dâhil olmak üzere toplam 128 maçı yayımlayacak. BT Sport ise A Paketi (32 maç) ve G Paketinde (20 maç) toplam 52 maçı seyircilerine ulaştıracak.