Skip to main content

E-GÜVEN, 7 yılda 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretti Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde kurulan Elektronik Sertifika ve Mobil İmza Hizmet Sağlayıcısı E-GÜVEN, elektronik imza sektörünün değerlendirmesini yaptığı toplantıda,…

E-GÜVEN, 7 yılda 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretti
Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı önderliğinde kurulan Elektronik Sertifika ve Mobil İmza Hizmet Sağlayıcısı E-GÜVEN, elektronik imza sektörünün değerlendirmesini yaptığı toplantıda, elektronik imzanın ülkemizde kullanılmaya başlandığı yıl olan 2005’ten bugüne kadar geçen sürede E-GÜVEN tarafından 300 bin nitelikli elektronik sertifika üretildiğini açıkladı. 
E-GÜVEN’in sunduğu hizmetler üzerinden 2012 yılında 36 milyon adet doğrulama işlemi yapıldığı belirtildi. Elektronik ortamda yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, elektronik verilerin üretildiği ve değiştirildiği zamanın tespit edilmesi odağında ise 1 milyon 200 bin zaman damgası işlemi yapıldığına dikkat çekildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Ticaret Kanunu’nun elektronik imza kullanımını önemli oranda arttıracağına dikkat çekerek, 
“Elektronik imza; e.devlet, e.şirket ve e.vatandaş gibi tanımların altında yatan mantığın olmazsa olmazı. Bu nedenle elektronik imzanın yaygınlaşması devletin vatandaşlara, şirketlerin de müşteri ve çalışanlarına daha iyi hizmet veriyor olması anlamına geliyor. Diğer taraftan Yeni Türk Ticaret Kanunu sayesinde elektronik imza ticaret hayatının içine de vazgeçilmeyecek şekilde girmeye başladı. Bu sayede E-GÜVEN’in üretmiş olduğu elektronik ve mobil imzalar da daha geniş kitlelere ulaşarak günlük hayatımızı kolaylaştıracak hale gelecekler” dedi.
E.imzada bölge değerlendirmesi
E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, 2012’de üretilen sertifikaların yüzde 70’inin Marmara Bölgesi’nden alındığını belirterek, yüzde 8’le Ege Bölgesi’nin değerlendirme listesinde ikinci sırada, yüzde 5’le de Akdeniz Bölgesi’nin ise üçüncü sırada yer aldığını belirtti. 
2011 yılında ikinci sırada olan İç Anadolu Bölgesi bu sene e.imza kullanımında ilk üçte yer alamadı.