Skip to main content

Turkcell 2013’ün ikinci çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda yüzde 11 büyüterek, tarihinde bir çeyrekte elde ettiği en yüksek gelire ulaştı.

Turkcell Grup gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında büyüyerek 2,86 milyar TL oldu. Bu büyümede; Türkiye’de yüzde 4 oranında artan ses gelirleri, akıllı cihaz kullanımının gelişimiyle yüzde 42 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 29 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu.

Turkcell Türkiye’nin abone sayısı bir önceki yıla göre değişmezken, 2013’ün ikinci çeyreğinde bir sene öncesine göre 1,2 milyon faturalı abone kazandı. Bu çeyrekte yurtiçinde 34,7 milyon abonesi bulunan Turkcell, yurtdışı iştiraklerinin de eklenmesiyle 9 ülkede 69,5 milyon aboneye ulaştı.

Akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda yüzde 42 oranında artarak ikinci çeyrekte 340 milyon TL oldu. Mobil internet ve servis gelirlerinin artmasındaki en büyük neden; ikinci çeyrekte 620 bin abonenin daha akıllı telefon kullanmaya başlamasıyla birlikte yüzde 24 seviyesine ulaşan akıllı cihaz penetrasyonu oldu. Böylece Turkcell şebekesindeki akıllı telefon sayısı 8 milyona yaklaştı.