POPÜLER

Sebla Kutsal | 08.06.2017 - 15:16

Türk vatandaşlarına elektronik vize 1 Ağustos’ta

Rusya, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 18 ülkenin vatandaşlarına sunacağı elektronik vize kolaylığı için tarih verdi.

Sputnik’in haberine göre, haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 18 ülkenin vatandaşlarının Vladivostok Limanı’ndaki kontrol noktalarından elektronik vize uygulamasıyla geçişine izin veren uygulamanın 1 Ağustos‘ta başlamasının planlandığını belirtti.

Bu uygulama kapsamında Türkiye, Cezayir, Bahreyn, Brunei, Hindistan, İran, Katar, Çin, Kuzey Kore, Kuveyt, Fas, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Singapur, Tunus ve Japonya vatandaşlarına elektronik vize verileceğini kaydeden Zaharova, ülkeye girişten dört gün önce dışişleri bakanlığı sitesinden yapılan fotoğraflı başvurunun ardından onay alınması durumunda bu vizenin 30 gün geçerli olacağı ve Rusya topraklarında sekiz gün kalma imkânı vereceğini söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Vladivostok Limanı’ndan elektronik vize ile ülkeye girişi kolaylaştıran kararnameyi Nisan ayında imzalamıştı.