Skip to main content

Türk Telekom’un yeni CTO’su belli oldu.

Yusuf Kıraç, Türk Telekom Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CTO) oldu. Türk Telekom’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) yayımladığı açıklamaya göre, Yusuf Kıraç 6 Ağustos’ta bu göreve atandı.

Yusuf Kıraç bu göreve 27 Nisan’da Cengiz Doğan’ın ayrılmasından sonra getirildi. Cengiz Doğan’ın Türk Telekom’dan ayrılık haberini şu şekilde haberleştirmiştik. 27 Nisan’dan bu yana CTO’luk görevini vekaleten CEO Paul Doany üstleniyordu.

Kıraç en son Türk Telekom International Genel Müdürü idi

Yusuf Kıraç, Hacettepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu. 1996 yılında Siemens’te kariyerine başlayan Kıraç, daha sonra Planlama ve Entegrasyon Yönetimi Yöneticisi olarak çalıştı ve ardından Nokia Siemens Networks şirketinde aynı unvan ile görevine devam etti.  2008 yılında Türk Telekom’da çalışmaya başlayan Kıraç, Kırsal Dönüşüm, Türk Telekom NGN ve Fiber Dönüşüm projeleriyle Türk Telekom’un All IP mimarisinde aşama atlatan başarılı donuşum projelerini yürüten ekipte yer aldı.  2010 yılında Network Direktörlüğü görevini üstlenerek, fiber dönüşümü, DWDM, MPLS, DC Dönüşüm ve TTVPN gibi Türk Telekom’a kârlılık ve kapasite kazandıran pek çok projeye liderlik etti. 2010-2014 tarihleri arasında mevcut görevinin yanı sıra merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Örgütü’nün (ETNO) NANI Çalışma Grubu Başkanlığı’nı da yaptı. Başkanlık görevi boyunca ETNO’da numaralandırma ve adresleme konularında; özellikle ipv4’ten ipv6’ya geçiş, numara taşınabilirliği, M2M gelecek stratejileri ve politikalarının belirlenmesinde başta Avrupa komisyonu olmak üzere CoCom, ECC, ITU, ETSI, ICANN, RIPE gibi uluslararası kuruluşlarla yakından çalıştı. Kıraç ayrıca Türk Telekom, Avea ve TTNet şirketlerinin birleşmesi ile oluşan yeni yapılanma sonrası Core & Transport Network Direktörlüğü görevini yürüttü.  2015 yılından itibaren ESB (Erişim Sağlayıcıları Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan  Kıraç, Aralık 2016 tarihinden itibaren Türk Telekom International Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyordu.

Türk Telekom’un KAP’taki açıklamasının tamamını şu bağlantıdan okuyabilirsiniz.