Skip to main content

Geçen hafta kapatılan TÜDOF yönetim kurulu üyeleri konu ile ilgili yaptıkları açıklamasını paylaştı.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonunun, Türkiye Gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonu bünyesine spor dalı olarak bağlanmasına dair Bakanlar Olurları kararı ile ilgili olarak TÜDOF yönetim kurulu üyelerinin açıklaması yayımlandı.

Mevlüt Dinç, Baris Özistek, Füsun Sarp Nebil, Hasan Çolakoglu, Haluk İskender, Ergun Saygılı, İsmet Göksel, Gökhan Ahi yer aldığı TÜDOF yönetim kurulu üyelerinin açıklaması ise şöyle;

“Dünyada benzeri olmayan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF) 13.06.2011 tarihinde Türkiye’de Spor Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. Benzersiz bir yapıya sahip olmasının nedeni; oyunların derecelendirilmesi, aile ve gençlerimizin bilinçlendirilmesi, internet cafelere spor kulübü kimliğinin kazandırılması ve ortamlarının iyileştirilmesi, Türkiye’de oyun geliştiriciliğinin desteklenmesi, geliştirilmesi ve döviz kazandırıcı bir sektör haline getirilmesi, Türk kültür ve değerlerini temel alan dijital oyunlar ile ülkemizin ve kültürümüzün dünyaya tanıtılması ve elektronik sporun Türkiye’de geliştirilerek milli takımlar oluşturulması gibi birçok hedefi bünyesinde toplamış olmasıdır.

Kurulduğu günden bugüne kadar geçen kısa süre içerisinde federasyonun tüm yasal altyapısı oluşturulmuş, Türkiye şartlarına uygun olarak derecelendirme ve elektronik sporlar ile ilgili yönetmelikler hazırlanmıştır. Yine bu süre içerisinde kamu kurum ve kuruluşları ile yakın işbirlikleri kurulmuş ve oyun sektörünün hem faaliyet gösteren firmalar ve hem de çok değerli oyuncular için gelişmesi yönünde üst düzeyde çaba sarf edilmiştir. Geldiğimiz noktada birçok açıdan başarılı olduğumuzu ve kısa sürede uzun bir yol aldığımızı görmekteyiz.

25 milyon oyuncu, 26 binin üzerinde internet kafe ve her gün gerçekleşen yüzlerce turnuva ile dijital oyunlar ve elektronik spor Türkiye’nin hızla gelişmekte olan alanlarından biridir. Oyuncularımız, becerileri ve oyunlara olan tutkuları ile tüm Dünya tarafından tanınmaktadırlar. Dolayısıyla dijital oyunların daha da geliştirilmesi yönünde desteklenmesine her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç vardır. Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarına bu yönde büyük sorumluluk düşmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız 25.09.2013 tarihinde almış olduğu kararla birlikte TÜDOF’un ‘Gelişmekte Olan Sporlar Federasyonu’ bünyesinde devam etmesine karar vermiştir. Geçmiş dönem TÜDOF yönetim kurulu üyeleri olarak, dijital oyunların gelişmesi için her konuda destek vermeye ve gönüllü olarak çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz.”