Skip to main content

Türk Standart Enstitüsü (TSE), kullanılmış cep telefon ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yeniden satışa sunulmasından görevli olacak yenileme merkezleri için yeni standartları belirledi.

Akıllı telefon fiyatlarının astronomik seviyelere ulaşmasıyla birlikte ikinci el telefonlara olan talebin artmasıyla birlikte Ticaret Bakanlığı öncülüğünde hazırlanan “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”, geçtiğimiz ağustos ayı itibarıyla yürürlüğe girmiş, ikinci el telefon sektöründe mağduriyetlerin ve kayıt dışı satışın önüne geçmeyi hedefleyen yasal düzenleme için ilk adım atılmıştı. Türk Standart Enstitüsü (TSE) de, kullanılmış cep telefon ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve yeniden satışa sunulmasından görevli olacak yenileme merkezleri için yeni standartları belirledi. Düzenlemenin amaçlarından biri da kullanım ömrü dolmamış teknolojik ürünlerin ekonomiye kazandırılması olacak.

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hem satmak hem de satın almak için legal olacak bu kanallar ikinci el için güvenilir adresler olacak. Şu anda satmak isteyip de güvenilir bir kanal bulamayan tüketicilerin elinde bulunan mobil cihazlar için ertelenmiş bir talep var. Faaliyete geçtiğinde bu merkezlere yoğun bir talep olacak”  Turnacı, yenileme merkezlerinin 1 yıl garanti sunma zorunluluğunu hatırlatırken, “İkinci el piyasası yenileme merkezleri, satış ağları, hizmet sağlayıcılarıyla istihdam sağlayan önemli bir sektör haline gelecek” ifadelerini kullanıyor. Turnacı aynı zamanda yüzde 18 olan KDV’nin ikinci el telefonlarda bu düzenlemeyle birlikte yüzde 1’e kadar indirilmesinin talep edildiğini belirtti.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre;

Yenilenmiş ikinci el cep telefonları için en az bir yıllık garantisi süresinin sağlanması şartı koyuldu. Bu sayede garanti belgesi teminat haline getiriliyor. Bunun yanı sıra garanti belgesi yazılı olarak veya kalıcı bir şekilde veri halinde ulaştırılacak.

Yenileme merkezleri ikinci el telefonu kullanıcıdan alırken bir dizi işlemden geçirecek. Öncelikle kullanıcıyla olan illiyet bağı kaldırılacak. Gerekiyorsa cihazlar onarılarak sonraki kullanıcıya hazır hale getirilecek.

Telefonunu merkeze satış için getirecek kullanıcıya değerleme sonucu beş iş günü içinde tamamlanarak bildirilecek. Satıcıdan alınan kullanılmış telefonun tüm işlemleri tamamlandıktan sonra sertifikalandırılarak yeniden satışa çıkarılacak.

Yenileme merkezi olmak isteyen işletmeler ise hem personel yeterlilik şartlarını hem de tesisin diğer standartlara uygunluğuna dair TSE’den belgelendirme alması gerekiyor. TSE’den alınacak uygunluk belgesi ile Ticaret Bakanlığından yenileme yetki belgesi alabilecek ve sonrasında ise faaliyete başlayabilecek.