Skip to main content

Çinli mobil telefon üreticisi ZTE Corp’un tüm esas faaliyetleri ABD’nin yaptırımları nedeniyle dururken ABD Başkanı Donald Trump’tan açıklama geldi.

Çinli telefon ve telekom ağı donanımı üreticisi olan ZTE’nin ABD’nin yaptırımları nedeniyle ana faaliyetlerini durdurduğunu geçtiğimiz hafta sizlere aktarmıştık.

ABD Başkanı Donald Trump, ZTE’nin faaliyetlerine geri dönüş yapabilmesi için bir yol bulmaya çalıştığını belirtti.

ABD, geçen ay Amerikan şirketlerinin ZTE’ye parça ve yazılım satışını yedi yıl süreyle yasaklamıştı. Şirketin tedarik zincirini bozacak olan bu karara gerekçe olarak, Çinli şirketin daha önce varılan bir anlaşmayı yanlış beyanlarla defalarca ihlal etmesi gösterilmişti. Şirket, geçen yıl ABD’de üretilen ürünleri yasa dışı yollarla İran’a göndererek ABD’nin ihracat yasaklarını ihlal ettiğini kabul etmiş ve 900 milyon dolar ceza ödemişti.

Trump Twitter mesajında ‘‘Çin’de çok kişi işsiz kaldı’’ dedi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le birlikte ZTE’deki ekonomik krizi çözmek için çalıştığını belirten Trump, Ticaret Bakanlığı’na sorunu halletme talimatı verildiğini kaydetti.

Amerika geçen yıl anlaşmaya uymadığı ve ihlali gerçekleştiren çalışanlarına ceza vermediği gerekçesiyle ZTE’ye 1,2 milyar dolar ceza kesmişti.

75 bin çalışanı olan ZTE 160’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Şirket Amerika’nın dört numaralı akıllı telefon satıcısı. Amerika’nın Nisan ayında yaptırımları açıklamasının ardından şirket ticaret yasaklarına uyacağını bildirmiş ve Amerikan Ticaret Bakanlığı’na bilgi vermişti.