Skip to main content

Türkiye’deki bankalar, BKM çatısı altında güçlerini birleştirdi ve Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi olmaya hazırlanan TROY’u geliştirdi.

Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alabilecek. Bir süredir devam eden “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” çalışmalarında sona gelindi.  BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko düzenlediği basın toplantısında, “BKM olarak 25. Yılımızı kutlarken, Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğiz demiştik. Bugün Türkiye ve kartlı ödeme sistemleri için tarihi bir an yaşıyoruz ve bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücümüzle oluşan alt yapıyla artık Türkiye, kendi ödeme yöntemini hayata geçiriyor.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’deki bankalar, BKM çatısı altında güçlerini birleştirdi  ve Türkiye’nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi olmaya hazırlanan TROY’u geliştirdi. BKM Genel Müdürü Soner Canko, TROY’un, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren cüzdanlarda yer alabileceğini belirtti. Son 5 yılda büyük bir dönüşüm içinde olduklarını söyleyen Soner Canko,  nakitsiz toplum hedefine dikkat çekerek, “Türkiye olarak hedefimiz 2023’te yüzde 100 nakitsiz topluma ulaşmak. Türkiye’nin Ödeme Yöntemi, TROY ile, bu hedefe daha kolay ulaşacağımızı, Türkiye ekonomisine daha fazla değer katacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

TROY sayesinde Türkiye’nin kendi ödeme yönteminin oluşturduğu yeni ortamın, bir bütün olarak büyük bir tasarruf yaratılmasını sağlayacağına dikkat çeken Canko, “TROY’un bize yarattığı yeni koşullar ile bu tasarruf miktarının artacağını düşünüyoruz. TROY, bizim için, Türkiye ekonomisinin bütününde yaratacağı verimlilik ve tasarruf açısından önemli katkı sağlayacak. Almanya, Fransa ve İtalya gibi gelişmiş ülkeler de kendi ödeme yöntemlerini kullanıyor. TROY ile inovasyon konusunda elimiz güçlenecek, yenilikçilikte sınır tanımayacağız.”  açıklamasında bulundu.