Skip to main content

“Van Persie İstanbul’a indi mi? Melo takımda kaldı mı?” derken son günlerde takımlarının transfer haberleriyle heyecan katsayıları giderek yükselen Türk sporseverlerin transfer döneminde ana haber kaynağı olan Twitter’da sezonun en çok konuşulan isimlerini analiz ettik

Liglerin başlamasına bir aydan daha az bir zamanın kaldığı bugünlerde Türk spor kamuoyu dört büyüklerin transfer haberleriyle yatıp kalkıyor.

Gazetelerin ve TV kanallarının spor muhabirlerinin takımların sezon öncesi kamplarına tabiri caizse kendi kamplarını kurarak aktardıkları son dakika haberleri ile hop oturup hop kalkan taraftarlar ile geçen yıl Passolig’e kızıp futbola küsen Türk futbol seyircisi arasında dağlar kadar fark var. “Van Persie İstanbul’a indi mi? Melo takımda kaldı mı?” derken takımlarının transfer haberleriyle heyecan katsayıları giderek yükselen Türk sporseverlerinin transferlerle ilgili ana haber kaynakları ise elbette sosyal medya. Çoğu zaman dedikodu ve yorum içeriklerin ağırlıkta olduğu transfer döneminde özellikle Twitter’da paylaşılan içerikler arasında zaman zaman kulüplere yakın çevrelerden edinilen bomba etkisindeki gerçek haberler de kullanıcıların timeline’larına düşebiliyor.

Grafiklerin üzerine tıklayarak daha yüksek çözünürlüklü versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyanın en çok konuşulan transferlerini analiz ettik

Sosyal medyanın en çok konuşulan transferlerini analiz ettik

Peki aşağı yukarı iki aydır Twitter’ı içerik anlamında domine eden futbol transfer haberleri içerisinde en fazla paylaşım hangi futbolcular hakkında yapıldı? Yerli ve yabancı transferler içerisinde en çok konuşulan kim?

Transfer döneminin Twitter’da en çok konuşulan futbolcularını Somera, Digital Age için analiz etti. Somera, Digital Age olarak belirlediğimiz; bu yılki transfer döneminde medyada gündeme gelen yerli ve yabancı 11’er futbolcu listesinin Twitter’daki konuşulma hacimlerini Haziran ayından itibaren inceledi. Konuşulma sayılarına “transfer” bağlamında bakıldığını not olarak ekleyelim.

Fenerbahçe Twitter transfer gündeminin zirvesinde

Yapılan çalışmaya göre; Haziran başından itibaren kulüplerin transfer gündemlerinde olan en popüler isimler hakkında Twitter’da toplamda 4 milyon 151 bin 816 adet içerik paylaşımı yapıldı. Yabancı futbolcular arasında herkesin tahminin aksine ilk sırada Fenerbahçe’nin son transferi Robin van Persie ilk sırada değil. Ama Twitter’da transfer döneminin en çok konuşulan ismi yine Fenerbahçe’nin bir başka transferi: Luis Nani. Nani hakkında Twitter’da yaklaşık iki aylık süre içerisinde 63 bin 926 tweet atılmış. İkinci sıradaki Robin van Persie hakkında 56 bin 45 ve üçüncü sıradaki Galatasaray’ın renklerine kattığı Lukas Podolski hakkında 36 bin 813 tweet atılmış.

Yerliler yabancılara kafa tutuyor

Yerliler yabancılara kafa tutuyor

Yerli piyasasının ise yabancıdan aşağı kalır yanı yok. Türkiye’ye gelen-giden ya da transfer döneminde gündeme gelen oyuncular dışında Türkiye dışında futbol oynayan isimlerden Arda Turan’ın Barcelona’ya transferi öncesi sonrasıyla Twitter’ın gündemini uzun süre meşgul etti. Yerli-yabancı karışık tüm liste içindeki değerlendirmede beşinci sırada yer alan Arda Turan, yerli isimler arasındaki değerlendirme de ise ilk sırada yer aldı. Arda hakkında toplamda 30 bin 911 tweet atıldı. Bu sıralamada Arda Turan’ı Fenerbahçe’den olaylı bir şekilde ayrılan isimler kaleci Mert Günok ve Emre Belözoğlu izledi. Mert Günok hakkında 9 bin 48, Emre Belözoğlu hakkında ise 8 bin 618 tweet atıldı.

Futbolda transfer sezonu henüz bitmedi, farklı isimler gerek sosyal medyada gerek geleneksel medyada konuşulmaya devam ediyor. Kendine her daim içerik üretmek adına malzeme arayan Türk Twitter kullanıcısının ve aynı şekilde yabancı sınırlamasının kalkmasıyla da futbol kulüplerinin transferler konusundaki iştahı bitecek, bastırılacak gibi değil. İş biraz zengin kulüplerimizin parası züğürt taraftarların Twitter’da ellerini, zihinlerini yoruyor noktasında olsa dahi, Twitter’da paylaşılan içeriklerin her transfer döneminde sunduğu balon haberlerle okuyucularına boş içerikler sunan bazı spor gazetelerinden daha samimi ve gerçeğe yakın olduğu kesin.