Skip to main content

İETT, uçaklarda kullanılan kara kutu sistemini otobüslerde uygulamaya hazırlanıyor

İETT, farklı sektörlerde uygulamaları bulunan “karakutu” teknolojisini hayata geçirerek toplu ulaşımdaki birçok sorunun önüne geçmeyi planlıyor.

  • Karakutu projesinin uygulanmasıyla birlikte, toplu ulaşımda araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak kaza anında sürücü ve aracın bulunduğu koşullar kayıt altına alınacak. Araçlarda bulunan elektronik haberleşme ağ yapısı kullanılarak araç bilgilerine uzaktan erişim sağlanacak.
  • 80’in üzerinde veri alınacak olan sistem sadece veri kaynağı oluşturmakla kalmayıp verileri analiz edecek. Böylece iç ortam klima sıcaklığından, yakıt tasarrufuna, frenleme sayısından motor sıcaklığına, arıza bilgilerinden aracın rölantide kalma süresine kadar birçok bilgi anlık olarak tek bir merkezden yönetilecek. Böylece yolcuların, şoförün klima açmaması, aracın hızlı ya da yavaş gitmesi gibi şikâyetleri ortadan kalkmış olacak.
  • Karakutu projesiyle birlikte aracın haberleşme ağından verilerin toplanarak, kaza önleme ve kaza sonrası neden araştırmaları yapılacak. Ayrıca aracın verimli kullanım yöntemi oluşturulacak, oluşturulan bu yönteme göre şoförlerin eğitilecek.

Otobüslerdeki doluluk oranı cep telefonunda

Projeyle birlikte elde edilecek verilerden biri de otobüslerdeki yolcu oranı olacak. Otobüslerin ağırlığının ölçülebildiği sistemde araçların doluluk oranı tespit edilecek. Yolcu yoğunluğunun olduğu bölgelere ek otobüs seferleri konulacak. Yolcu oranları İETT’nin akılı telefon uygulaması MOBİETT’e entegre edilecek. Böylece yolcular bekledikleri otobüsün doluluk oranını cep telefonundan görebilecekler.

Kaynak: İETT