Skip to main content

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi “Yapay Zeka Girişimleri Haritası”nı yayımladı. Buna göre; TRAI’nin bünyesindeki yapay zekâ girişim sayısı, 12 yeni startup ile birlikte 2024 yılının ikinci çeyreğinde 350’ye çıktı.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI), Türkiye’de son yıllarda yapay zekâ alanında faaliyet gösteren yeni girişimlerin başarılı büyümesini ortaya koyan TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritasını yayımladı. Verilere göre; 2017 yılında 24 yapay zekâ girişimiyle kurulan TRAI, 2024 yılının ikinci çeyreği itibarıyla bünyesine 12 yeni startup ekledi. Girişimlerde en fazla artış, Üretken Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti ve Öngörü ve Veri Analitiği kategorilerinde gerçekleşti.

TRAI’ın paylaştığı bilgilere göre; Akıllı Platformlar, Arama Motoru ve Asistanı, Chatbotlar ve Diyalogsal YZ, Öngörü ve Veri Analitiği, Nesnelerin İnterneti gibi 12 farklı kategorideki girişimlerin izlendiği haritada, son bir yılda en fazla artış gösteren kategori “Üretken Yapay Zekâ” oldu. Üretken yapay zekâ kategorisi, 2023 yılının mart ayında 5 girişimciye sahipken, 2024 yılının haziran ayında 22 girişime ulaştı.

TRAI Direktörü Can Sinemli konuya ilişkin açıklamasında, TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritasının, yatırımcıların yeni potansiyel girişimleri takip etmelerini sağlamanın yanı sıra, işbirliği arayışında olan şirketler için önemli bir rehber niteliği taşıdığını belirtti. Sinemli, “Bugün geldiğimiz noktada 350 yapay zekâ girişimine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlerleyen dönemde bu sayının katlanarak artacağına ve bu alanda daha çok yatırımların gerçekleşeceğine inanıyoruz” dedi.

Yapay Zeka Girişimleri Haritasına göre Türkiye’de yapay zekâ girişimlerinin en çok tercih ettiği alanlar şöyle:

  • Yapay görü (82 girişim),
  • Öngörü ve veri analitiği (66 girişim)
  • Makine öğrenmesi (55 girişim)

TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası’na buradan ulaşabilirsiniz.