Skip to main content

Toyota, ilk tam elektrikli modeli bZ4X ile ilgili bir açıklama yaparak, 2.700 aracı “tekerlerinin düşebileceği” nedeniyle geri çağırdı.

Toyota, ilk tam elektrikli modeli bZ4X ile ilgili bir açıklama yaparak, 2 bin 700 aracı geri çağırdı. Geri çağırılan araçların 2 bin 200’ünün Avrupa’da, 260’ının ABD’de, 110’unun Japonya’da ve 10’unun Kanada’da olduğu aktarılırken; Toyota’nın geri çağırma nedeni bir hayli ilginç: Şirket, araçların “tekerlerinin düşebileceğini” belirtti.

Fakat Toyota, bu nedenle araçları geri çağıran tek şirket değil. Zira Subaru da geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklama ile 2 bin 600 aracı aynı nedenle geri çağırmıştı. Subaru bu açıklamayı Solterra modeli ile ilgili olarak yaparken; Solterra, şirketin Toyota ile birlikte geliştirdiği bir model. Solterra, Subaru’nun bZ4X’i olarak biliniyor.

Toyota açıklamasında düşük kilometreli kullanımdan sonra tekerlek üzerindeki cıvatalarda gevşeme olabileceğini ve bu sebeple bir tekerin araçtan ayrılabileceğini, bunun da aracın kontrolünü kaybetme ve kaza riskini artırabileceğini belirtti.

Bu sorunun nedenini araştırmaya devam eden Toyota, müşterilerinden bu sorun giderilene kadar araçlarını kullanmamalarını rica etti.

Kaynak: Toyota is recalling 2,700 electric bZ4X cars. Reason: Wheels may fall off – Mashable