İŞ DÜNYASI

Digital Age | 27.06.2022 - 17:02

LG, elektrikli araç şarj istasyonu üretimi için hamle yaptı

AppleMango adlı elektrikli araç şarj istasyonu üreticisinin önemli bir kısmını satın alan LG, sektördeki etkinliğini artırmak istiyor.

Güney Koreli elektrikli araç şarj istasyonu üreticisi AppleMango’nun önemli bir kısmını satın alan LG, kullanıcı dostu arayüzlere sahip olan, gerçek zamanlı olarak kontrol edilebilen ve yönetilebilen şarj istasyonları üretmek istiyor. Şirket, geliştirmiş olduğu toz ve su geçirmez, sağlam ekran teknolojisinden bu şarj istasyonlarında yararlanabilecek.

Elektrikli araçlar için batarya, ekran ve sensör geliştirmesi ile bilinen LG, yakın zamanda Magna International ile elektrikli motorlar, inverter’lar ve araç içi şarj sistemleri geliştirmek amacıyla bir iş birliğine gitmişti.

AppleMango satın alımıyla birlikte şarj istasyonu üretmeye başlayacak olan şirket, şarj istasyonu üretimi ile Magna International ile iş birliği kapsamında yapılacak çalışmaları arasında bir köprü kurabilecek.

LG’nin %60’ını satın aldığı AppleMango’nun %34 hissesi GS Energy, %6’sı ise GS Neotek’in elinde. Bu durum, LG’nin bu şirketler ile ileride iş birliği yapabilmesinin de önünü açacak.

LG, elektrikli araç şarj istasyonu üretim hattını Güney Kore’deki LG Digital Park’a kuracak. Bu kurulumun 2022’nin sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor. Hedef ise bu üretim hattından çıkacak olan şarj istasyonları ile evler, alışveriş merkezleri, oteller ve kamusal binalar gibi farklı yapıları şarj istasyonları ile donatabilmek.

Kaynak: LG buys its way into the EV charging business – Engadget