Skip to main content

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM’in geliştirdiği uygulama ile birlikte toplu taşıma ödemeleri akıllı telefonlarla yapılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin iştiraki BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. tarafından geliştirilen uygulama ile birlikte, akıllı telefonlar ile ulaşım sağlamak mümkün olacak. İstanbulluların akıllı telefonlarını İstanbulkart olarak kullanabildiği uygulamada, kart kullanımı olmaksızın QR kod yani karekod okutma sistemiyle ödeme gerçekleştirilebilecek.

İstanbullular telefonlarını İstanbulkart olarak kullanabilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni uygulamaya koyacağı kartsız uygulama sisteminin mottosu “indir, yükle, okut, geç” olarak belirlenmiş. Yeni uygulama ile toplu taşıma kullananlar, kart kullanmaksızın QR kod ile ödeme gerçekleştirebilecek ve kullanıcıların kartlarını yanında bulundurması gerekmeyecek. Uygulama aynı zamanda plastik kartlara karşı çevreci bir tutum olarak karşımıza çıkıyor.

Karsız toplu taşıma uygulaması, Mart 2020 itibariyle pilot uygulama olarak test edilmeye başlanacak. İlk etapta sadece metrobüslerde denenecek olan uygulamanın, zamanla tüm ulaşım ağına yayılması ve her toplu taşımada binişinde kullanılabilecek.

BELBİM Genel Müdürü Yücel Karadeniz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kartsız ödeme sistemlerinin sadece toplu taşıma araçlarında değil, farklı alanlarda da ödeme aracı olarak kullanılmasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade etti.