Skip to main content

TIRPORT, lojistiğin tüm taraflarını mobil telefonlarda buluşturan iş modelleriyle, Türkiye’den globale açılacak ilk milyar dolarlık startup’ı olma yolunda ilerliyor.

Alibaba Group, 2015’ten bu yana grup şirketi Alibaba Cloud’un himayesinde “Create@Alibaba” yarışmasını düzenliyor. Türk Startup’ı olan TIRPORT, 14-15 Kasım tarihleri arasında Alibaba’nın Çin’deki teknoloji başkenti olan Hangzhou’da yapılacak finalde yarışacak.

MENA’daki (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) elemeler, Ağustos ayında, Alibaba Group Türkiye iş ortağı TradeFive organizatörlüğünde İstanbul’da yapıldı. Buradan, yarıfinalin vizesini alan Türk girişimi TIRPORT, daha sonra Eylül ayında Çin’in Nanjing kentindeki yarı finalde yarıştı ve MENA’daki 12 ülkeden finale katılma hakkı kazanan startup oldu. TIRPORT, 14-15 Kasım tarihleri arasında yapılacak finalde yarışacak.

Böylesine global bir organizasyonda finale kalma başarısını elde ettikleri için çok heyecanlı ve gururlu olduklarını dile getiren TIRPORT’un yönetici ortağı Hakan Özçubukcu, şunları söyledi: “Bu çapta bir dünya organizasyonda yer almaktan büyük onur duyuyoruz. Dinamik ve vizyoner ekibimizle, Çin’deki finalde kendimize çok güveniyoruz. Create@Alibaba yarışmasında finallerde alınacak derece TIRPORT’a, 3 yıl içinde Türkiye’den çıkan ilk milyar dolarlık (unicorn) startup olma yolunu açacak. Türk Startup’ı TIRPORT’u, Avrupa, Batı Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da en büyük lojistik teknolojileri çözüm ortağı yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.