Skip to main content

TikTok, 18 yaş altı için günlük 60 dakikalık ekran süresi sınırı getiriyor.

Çinli ByteDance firmasına ait olan popüler sosyal medya platformu TikTok, gençlerin platformda geçirdikleri zamanı yönetmelerine yardımcı olacak değişiklikleri duyurdu. 18 yaşından küçük kullanıcılar için geçerli olacak yeni özellikle TikTok ekran süresi sınırı 18 yaş altı kullanıcılar için otomatik olarak 60 dakika olacak. Bu özelliğin ayarlanabilir olacağını da belirtelim. Yani 60 dakika kısıtlamasını devre dışı bırakan ancak uygulamayı günde 100 dakika kullanmaya devam eden herkes, TikTok’tan kendi ekran süresi kontrollerini ayarlaması için bir uyarı alacak.

Uygulamada Aile Eşleştirme seçeneğini kullanan çocukların ebeveynleri de ekran başında kalma süresi sınırlarını belirleyebilecek ve uygulama kullanımının dökümünü gösteren bir kontrol paneline erişebilecek.

TikTok güvenlik departmanı başkanı (head of trust and safety) Cormac Keenan, şirketin yeni sınırları geliştirmek için araştırmacılarla birlikte çalıştığını söyledi. Keenan, “Doğru ekran süresi miktarı veya daha geniş anlamda ekran süresinin etkisi hakkında topluca onaylanmış bir görüş olmasa da, bu sınırı seçerken mevcut akademik araştırmalara ve Boston Çocuk Hastanesi’ndeki Dijital Sağlıklı Yaşam Laboratuvarı uzmanlarına danıştık” dedi.

Kaynak: TikTok sets 60-minute daily screen time limit for under-18s – BBC