Skip to main content

TikTok, kullanıcılarının beğendikleri içerikleri yeniden paylaşabilmelerini kolaylaştırmak üzere yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Sosyal medya platformlarının diğer platformlarda bulunan özellikleri bünyelerine kattıkları sıklıkla görülürken, bu konuda yeni bir haber TikTok’tan geldi. TikTok’un Twitter’ın retweet özelliğine benzer bir yeniden paylaşma özelliğini test ettiği öğrenildi. TikTok içeriği üzerinde görülen paylaş butonuna basıldığında görülecek olan yeni tuşun ve özelliğin adı ‘repost’.

Beğenilen TikTok içeriklerinin yeniden paylaşılmalarını sağlayacak olan bu özellik, şu anda test edildiği haliyle bazı kısıtlamalara sahip. Bir içerik repost edildiğinde, içerik repost yapan kişinin takipçilerinin ‘For You’ yani ’Sizin İçin’ sayfasına düşecek. Test süresince kısıtlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilecek olan repost tuşu, şimdilik tüm içeriklerin yeniden paylaşılması için kullanılamıyor. Bunun yerine sadece kullanıcıların takip ettikleri hesaplar tarafından gönderilen ve TikTok algoritmasının kullanıcılara önerdiği içeriklerin yer aldığı For You sayfasındaki içeriklerin yeniden paylaşılabilmesi sağlanıyor.

Ayrıca, repost özelliğini kullanmak isteyen kullanıcılardan, yeniden paylaşmak istedikleri videoları neden yeniden paylaşmak istediklerine dair birkaç kelime yazmaları isteniyor. İçeriklerin yorum kısmında görülmeyecek olan bu açıklamalar, yeniden paylaşılan içerikleri gören takipçiler tarafından okunabilecekler.

An itibarıyla TikTok’ta bir içeriği yeniden paylaşmanın iki yolu var: Bir video ile düet yapmak ya da o videoyu yeni bir videoya eklemeyi sağlayan stitch özelliğinden faydalanmak. Bu iki özellik de bir içeriğe katkı yapmayı gerektirirken, repost özelliği ile içeriklerin zahmetsiz olarak paylaşılabilmesi sağlanacak. Repost özelliğinin platforma tam olarak entegre edilmesinin ardından TikTok algoritmasının özellikle kullanıcı önerileri konusunda bir hayli gelişeceği düşünülüyor.

Halihazırda testi devam eden bu özelliğin kullanılabilmesi için yerleştirilen repost tuşunun bazı kullanıcıların uygulamalarında ‘tavsiye et’ anlamına gelen ‘recommend’ adıyla yer aldığı öğrenilirken, TikTok’un bu özelliği tüm kullanıcılara ulaştırıp ulaştırmayacağını kestirmek henüz zor.

Kaynak: TikTok Tests Twitter-like Retweet Feature for Sharing Videos – Digital Trends