Skip to main content

TikTok, ebeveynler ve gençler için aile dostu bir platform yaratmak adına geliştirdiği “Aile Eşlemesi” özelliğinin kullanımını artırmak için yeni bir kampanya başlattı.

TikTok, ebeveynlerin ve gençlerin güvenlik ayarlarını bireysel ihtiyaçlara göre özelleştirmelerine olanak tanıyan “Aile Eşlemesi” kullanımını daha çok yaygınlaştırmak için yeni bir kampanya başlattı.

TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Valiant Richey ile TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, ebeveynlerin kendi hesaplarını gençlerin hesaplarına bağlamalarına, çeşitli gizlilik ve güvenlik kontrollerini uygulamalarına olanak tanıyan özelliğin detaylarını, JW Marriot Istanbul Bosphorus’ta düzenlenen toplantıda anlattı.

TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Valiant Richey

TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Valiant Richey

Aile Eşlemesi özelliğinin gençler için daha güvenli bir TikTok deneyimi oluşturmada belirleyici olduğunu söyleyen TikTok Küresel Sosyal Yardım ve Ortaklıklar Başkanı Valiant Richey, TikTok’un gençlerin hayatında olumlu bir rol oynamasını istediklerine dikkat çekti.

TikTok kullanan pek çok ebeveynin mevcut araçları kullanmak istediğini ancak bunların farkında olmadıklarını veya nasıl kullanacaklarını bilmediğini söylediklerini belirten Richey, bu nedenle Aile Eşlemesi özelliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Richey, “Birkaç yıl önce tanıttığımız ‘Aile Eşlemesi’ özelliği, ebeveynlerin kendi hesaplarını gençlerin hesaplarına bağlamalarına ve ekran süresi sınırlarını yöneterek, bir gencin hesabını özel olarak ayarlamak ve videolarına kimlerin yorum yapabileceğine karar vermek gibi çeşitli gizlilik ve güvenlik kontrollerini uygulamalarına olanak tanıyor. Bu nedenle genç kullanıcılarımızı güvende tutmak için son derece kritik bir özellik. Ancak, bunun platformda en az kullanılan araçlardan biri olduğunu biliyoruz. Yaptığımız araştırmalar, TikTok kullanan ebeveynlerin yarısından biraz fazlasının bu özellikten haberdar olduğunu ve aktif şekilde kullandığını gösteriyor” dedi.

Kampanya ile ‘Aile Eşlemesi’ kullanımı yüzde 250 arttı

TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, moderasyon ekiplerinin TikTok’taki içeriklerin TikTok Topluluk Kuralları’na uymasını sağlamak için her gün büyük emek verdiklerini söyledi.

TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen

TikTok Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen

Türkiye’de, kural ihlalli içeriklerin yüzde 98,9’unu proaktif olarak kaldırdıklarını ve bunun, küresel ortalamanın çok üzerinde bir oran olduğunu belirten Gelen, “Gençlerin güvenliği için de sunduğumuz özelliklerden ebeveynlerin haberdar olmalarını sağlamaya ayrıca önem veriyoruz. Bu konuda da ‘Aile Eşlemesi’ özelliğimiz büyük önem taşıyor. Bu konudaki farkındalığın kullanım oranını artırdığını da çok iyi biliyoruz. Geçen yıl, TikTok’un buna benzer birçok güvenlik özelliğini vurgulayan bir kampanya yürüttük. Kampanya başlar başlamaz Türkiye genelinde ‘Aile Eşlemesi’ özelliğinin kullanımında yüzde 250’lik bir artış gördük. Açıkça görülüyor ki insanlar ne kadar çok şey bilirse, o kadar çok kullanmaya hazır oluyorlar. Biz de TikTok olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız.”

Aile Eşlemesi özelliğini ayarlamak (Ebeveyn ve çocuk hesaplarını bağlamak) için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • TikTok uygulamasında, alt taraftaki Profil sekmesine dokunun.

  • Üst bölümdeki Menü ☰ düğmesine dokunun.

  • Ayarlar ve gizlilik seçeneğine, ardından da Aile Eşlemesi seçeneğine dokunun.

  • Ebeveyn veya Çocuk seçeneğine dokunun.

  • Hesapları bağlamak için uygulamadaki adımları takip edin.