POPÜLER

DigitalAge | 19.02.2015 - 11:23

The New Yorker’dan 90’ıncı yılına özel 9 kapak

The New Yorker, 90’ıncı yılına özel 9 kapak hazırladı

İşte size ihtiyacınız olduğunuzu düşünmediğiniz gereksiz bir bilgi; The New Yorker’ın ilk sayısının kapağında yer alan ve yayının maskotu haline gelen tek gözünün görüldüğü şık giyimli kişinin kim olduğunu biliyor musunuz? Bu sorunun yanıtı Eustace Tilley. Bu karakter, The New Yorker’ın ilk art direktörü Rea Irvin tarafından tasarlandı. Yıllar boyunca dergi, neredeyse hiç değiştirmediği bu görseli, doğum gününde (her yıl Şubat ayının sonlarına doğru) baskısında yer vermeyi ihmal etmedi.

1994 yılından bugüne dergi, bu ünlü görsel üzerinde kimi zaman da değişiklikler yaptı. Derginin art direktörü Françoise Mouly de bu durumu şöyle açıklıyor:

“Derginin yıldönümlerine özel kapaklarında ünlü görsel üzerinde eğlenceli değişiklikler yapılıyor. Sanatçıların ve okuyucuların katkılarıyla yer aldığı Eustace Tilley yarışmalarında Tilley, dergi kapaklarında çizgi roman stilinde, dövmeli, emoji olarak ve ‘twerk’ yapan (twerking) Tilley’ler olarak yer aldı.“

The New Yorker’ın 90 yaşına girdiği bu yıl, yıl dönümüne özel derginin art direktörü ve editörü David Remnick, daha öncekilerden farklı bir yöntem denemeye karar verdiler. 90’ıncı yıl dönümüne özel dokuz adet kapak baskısına yer verdiler.

Kapak tasarımlarında Kadir Nelson, Carter Goodrich, Anita Kunz, Roz Chast, Barry Blitt, Istvan Banyai, Lorenzo Mattotti, Peter Mendelsund ve Christoph Niemann’ın çizgileri yer alıyor.

The New Yorker’ın art direktörü Françoise Mouly, kapak tasarımlarına ilişkin şu sözlerini paylaşıyor:

“Yıldönümüne özel sayı için hazırlanan her bir tasarım Eustace Tilley‘yi 21’inci yüzyıla taşıyor. Sanatın hâlâ 1925’te olduğu gibi dergi kapaklarında canlı olduğunu kanıtlıyor.”

Kapak tasarımlarını görüntülemek için aşağıdaki rakamlara tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9