POPÜLER

DigitalAge | 18.02.2015 - 19:50

Avustralya’da 109 yaşındaki Alfie, penguenler için kazak örüyor

Avustralyalı Alfie (109), penguenlerin hayatını kurtarmak adına onlar için minik kazaklar örüyor

Avustralya’da yaşayan 109 yaşındaki Alfred Date (Alfie), küçük penguenlere ördüğü kazakları bitirmek için günlerini verdi.

Geçtiğimiz günlerde 9 Stories’e konuşan Alfie, minyatür hayvan kıyafetlerini nasıl yapmaya başladığını anlattı. Kendisinden yardım isteyenlere karşı “hayır ” diyemeyen Alfie, bu özelliğinin küçük penguenler için kazak örme noktasına taşıdığını belirtti.

Huzur evinde yaşayan 109 yaşındaki Alfie’nin kazak ve süveter örme konusunda marifetli olduğunu bilen iki hemşire, 2013’te ilginç bir teklif sundu. Tabii yine Alfie’nin hiç hayır diyemeyeceği bir teklifti. Hemşirelerin tedariğini sağladığı yünlerle Alfie, 80 yıllık örgü tecrübesini ortaya koydu.

Geçtiğimiz yıl Mart ayında Avustralya’da Philip Island’da yer alan The Penguin Foundation (Penguen Vakfı) elinden örgü işi gelenlerden bir talebi olmuştu.

Vakıf, balıkçı gemisinden kaynaklı petrol sızıntısından etkilenen penguenler için ilginç bir yöntem izlemişti.


Vakfın oluşturduğu “Knits for Nature” (Doğa için Örün) programıyla üretilen 300’ün üzerinde kazağın penguenlere hediye edildiği bilgisi verilmişti.

Vakıf, yılda yaklaşık 20 penguenin hayatını kurtarıyor. Avustralya’da Penguen Vakfı, örülen bu kazakları eğitim amaçlı programlarda ve bağış toplamada da kullanıyor.

2001 yılında Phillip Island yakınlarında meydana gelen sızıntıda 438 penguen petrole bulanmış, örgü kazaklar yardımıyla da penguenlerin yüzde 96’sı kurtarılmıştı.

Fotoğrafta görebileceğiniz gibi bu penguenler, örgü kazaklar giyiyor. Kazaklar, penguenlerin tüylerini temizlemelerine ve zehirli maddeleri vücutlarına almalarını engelliyor. Penguenler için örülen bu kazaklar sayesinde penguenleri sıcaklıklarını koruyabiliyor.
Tüylerine bulaşan petrol, penguenlerin soğuktan korunmalarına engel oluyor. Penguen Vakfı, düzenlediği programla böylelikle penguenlerin zehirli maddeyi doğaya tekrar geri göndermeden önce; penguenlerin temizlenmelerini sağlıyor.

Güney Avustralya ve Yeni Zelanda’da bulunan bu penguen neslinden Philip Island’da geriye 32 bin kadar küçük penguenlerin yer aldığı tek bir koloni kaldı.

Kaynak: Design Taxi, Mashable