TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 05.04.2017 - 11:35

Tesla’nın piyasa değeri Ford’u geçti

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Ford'u koltuğundan ederek ABD’nin en değerli ikinci otomobil üreticisi oldu.

Fütürist-girişimci Elon Musk‘ın kurduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla 48.6 milyar dolar piyasa değeriyle, ABD’nin en değerli otomobil üreticisi General Motors’tan sonra ikinci sıraya yerleşti. Tesla‘nın bu atağından önce, ikinci sırada piyasa değeri 45.4 milyar dolar olan Ford bulunuyordu.

Listedeki yer değişimi; halka arz tarihi 2010 olan elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın Nasdaq’ta işlem gören hisselerinin değeri yüzde 6 oranında değer kazanınca yaşandı. NYSE’de işlem gören hisseleri yüzde 3 oranında düşen Ford ise üçüncü sıraya geriledi. Böylece, 14 yıl önce kurulan Tesla, 114 yıllık otomotiv devi Ford’u geçmiş oldu.

Tesla bu başarısını yılda 75 bin otomobil üreterek elde ederken, Ford 2016’da 6.7 milyon araç üretti. Üstelik Tesla’nın çalışan sayısı hâlihazırda 30 bin iken, Ford’un 200 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Ancak unutmamak gerekir ki, Ford gelir açısından hala rekabet edilmesi çok zor bir marka. Başarısını kâra çevirmede henüz kendini kanıtlayamayan Tesla’nın piyasa değerindeki yükselişe şüpheyle yaklaşanların sayısı az değil. Tesla’nın asıl sınavı Model 3 lansmanından sonra vereceği düşünülüyor.