Skip to main content

Geçtiğimiz yıl üretimini %83 artıran şirket şimdi de ABD’nin en üretken otomobil fabrikasının sahibi.

Geçtiğimiz yıl haftada 8 bin 550 araç üreten Tesla’nın Freemont, Kaliforniya’daki fabrikası, ABD’nin en üretken otomobil fabrikası oldu. Bloomberg’in yayınladığı rapora göre, Toyota’nın Georgetown, Kentucky’deki fabrikası haftada 8 bin 427 araç üretirken, BMW’nin Spartanburg, Güney Karolina’daki aracı 8 bin 343, Ford’un Dearborn, Michigan’daki fabrikası ise 5 bin 564 araç üretti. Bloomberg, raporunda ülkedeki 70’ten fazla fabrikayı karşılaştırmaya dahil ettiğini açıkladı.

Tüm dünyadaki otomobil üretiminin tedarik zincirinde yaşanan sorunlardan dolayı azaldığı bir dönemde Tesla, 2020’ye kıyasla küresel üretimini %83 artırmayı başardı. Tesla, Çin’deki fabrikasında 486 bin araç üreterek, 2020’ye kıyasla üretimini üçe katladı.

Tesla’nın yakın zamanda biri Berlin’de biri Austin, Texas’ta olmak üzere iki Gigafactory’de üretime başlaması öngörülüyor.

Şirketin CEO’su Elon Musk, her yıl üretimi %50 artırmak gibi bir hedefi olduğunu açıklamıştı. Bu konuya da yer veren Bloomberg, Tesla’nın bu hedefi tutturabilmesi için 8 adet fabrikaya daha ihtiyacının olduğunu yazarken, diğer bir seçeneğin de fabrikaları daha verimli çalışır hale getirmek olduğunun da altını çiziyor. Musk ise Ekim ayında yaptığı bir açıklama ile iki seçenek üzerinde de çalıştığını duyurmuştu.

Kaynak: Tesla Now Runs the Most Productive Auto Factory In America – Slashdot